Klubowy kolega Polaka stracił kontrakt za... popieranie inwazji na Syrię

Piłka nożna
Klubowy kolega Polaka stracił kontrakt za... popieranie inwazji na Syrię
fot. PAP/DPA

Turecki piłkarz Cenk Sahin stracił kontrakt z grającym w 2. Bundeslidze hamburskim klubem St. Pauli. Powodem był wpis na Instagramie z października br., w którym poparł on wkroczenie tureckiego wojska do Syrii. W zespole St. Pauli występuje Waldemar Sobota.

W notatce zamieszczonej na stronie klubu można przeczytać, że FC St. Pauli i Sahin uzgodnili "natychmiastowe rozwiązanie umowy". - Dla obu stron było to najlepsze rozwiązanie. Dobrze, że doszliśmy do porozumienia - oznajmił Andreas Bornemann, dyrektor sportowy klubu. Kontrakt Sahina obowiązywał do 30 czerwca 2021 roku.

 

W październiku, po rozpoczęciu tureckiej inwazji na Syrię piłkarz grający w Hamburgu od 2016 roku napisał na Instagramie: - Wspieramy naszych bohaterskich żołnierzy i armię. Nasze modlitwy są z wami. Wywołało to gniew kibiców klubu, którzy zażądali wyrzucenia sportowca.

 

Sahin już w przeszłości "prezentował postawę pronacjonalistyczną, wierną reżimowi i wyrażał się lekceważąco na temat śmierci kurdyjskiej ludności" - pisali w liście otwartym opublikowanym stronie internetowej klubu. - Dla nas ultrasów jest jasne, że Cenk Sahin nie może nosić trykotu FC Sankt Pauli. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan prowadzi w Syrii wojnę zaczepną, której celem jest wypędzenie Kurdów, zniszczenie samorządów i oddolnej demokracji w regionie. Jak można się solidaryzować z takim szaleństwem, pozostaje zagadką - uzasadniali.

 

Sam klub zdystansował się od słów swojego zawodnika i oznajmił, że "są one nie do pogodzenia z wartościami zespołu". Wkrótce piłkarz stracił miejsce w pierwszym składzie.

 

FC St. Pauli jest znane z lewicowych sympatii i nigdy nie ukrywało poparcia dla radykalnych środowisk z tego spektrum. W ubiegłym roku klub wypuścił na rynek "antyfaszystowski" żel pod prysznic. W czerwcu prezes St. Pauli Andreas Rettig zaproponował, by podczas przyznawania licencji w zawodowym futbolu brać pod uwagę takie kryteria, jak "zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną". W jego rozumieniu oznacza to otwartość klubu na wszystkie grupy społeczne i zaangażowanie w integrację migrantów - wyjaśniał w rozmowie z dziennikiem "Tagesspiegel".

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze