Dmowska-Andrzejuk kandydatką na ministra sportu

Inne
Dmowska-Andrzejuk kandydatką na ministra sportu
fot. PAP

Danuta Dmowska-Andrzejuk jest kandydatką na ministra sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni - napisał we wtorek premier Mateusz Morawiecki informując w mediach społecznościowych o spotkaniu z Dmowską-Andrzejuk.

- Przedstawiam państwu kandydatkę na urząd Ministra Sportu. Utytułowana szpadzistka, silna i zdecydowana kobieta sukcesu, błyskotliwa rozmówczyni. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Danuta Dmowska-Andrzejuk jak mało kto ma złote ręce do sportu. I oby tak pozostało! - napisał premier na swoim facebookowym koncie. Dodał, że cieszy się, że będą mogli współpracować w ramach rządu.

 

Dmowska-Andrzejuk to najbardziej utytułowana polska szpadzistką. W 2005 roku w Lipsku zdobyła złoty medal mistrzostw świata, pięć lat później w tym samym mieście został mistrzynią Europy w drużynie. Także z drużyną dwa razy zdobywała srebrny medal mistrzostw kontynentu (Zalaegerszeg 2005, Płowdiw 2009) oraz wicemistrzostwo świata (Antalya 2009). Odnosiła też sukcesy w zawodach Pucharu Świata, a na krajowych planszach zdobyła m.in. mistrzostwo Polski juniorek i seniorek indywidualnie, mistrzostwo Polski seniorek drużynowo, Puchar Polski młodzieżowców i seniorek.

 

Prywatnie związana jest z Robertem Andrzejukiem, także byłym szpadzistą, drużynowym wicemistrzem olimpijskim z Pekinu (2008), a obecnie trenerem kadry narodowej mężczyzn. Poznali się na mistrzostwach Polski w 2001 roku, kiedy ona, jeszcze jako juniorka zdobyła z Legią tytuł mistrzowski. Mają dwójkę dzieci.

 

Dmowska-Andrzejuk może być kolejną świetną szpadzistką w randze ministra sportu. W latach 2017-18 funkcję tę w rządzie Francji pełniła podwójna - indywidualnie i drużynowo - mistrzyni olimpijska z Atlanty (1996) Laura Flessel-Colovic. Obecnie w Rosji resortem sportu kieruje z kolei najlepszy w igrzyskach w Sydney (2000) Paweł Kołobkow, który czterokrotnie był też mistrzem świata.

 

Poza tym na początku tej dekady dwukrotny złoty medalista olimpijski w drużynie Pal Schmitt był prezydentem Węgier.

 

PAP, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze