Alpejski PŚ: Kristoffersen wygrał slalom gigant w Alta Badia

Norweg Henrik Kristoffersen wygrał we włoskiej stacji narciarskiej Alta Badia slalom gigant alpejskiego Pucharu Świata. Drugi był Francuz Cyprien Sarrazin, a trzeci Słoweniec Zan Kranjec. Stracili do zwycięzcy, odpowiednio, 0,31 i 0,39 s.

25-letni Kristoffersen, mistrz globu i wicemistrz olimpijski z Pjongczangu, odniósł 20. zwycięstwo w PŚ, a czwarte w tej konkurencji. Sukces wcale nie przyszedł mu łatwo, gdyż na półmetku plasował się na szóstej pozycji.

Prowadzący po pierwszym przejeździe inny norweski zawodnik, 32-letni Leif Kristian Nestvold-Haugen, w drugim uzyskał 28. czas i spadł na 11. miejsce w klasyfikacji generalnej. Do tej pory ani razu nie triumfował w zawodach pucharowych, ale w dorobku ma m.in. brąz MŚ 2017 w gigancie.

Sporą niespodziankę sprawił Sarrazin, o którym było głośno tylko raz - przed trzema laty, również w Alta Badia, kiedy wygrał slalom gigant równoległy w swym zaledwie siódmym starcie w cyklu. W niedzielę miał najlepszy rezultat finałowego przejazdu; Kristoffersen był czwarty.

Nowym liderem Pucharu Świata w sezonie 2019/20 został Kristofersen - 343 pkt. Za nim są Austriak Vincent Kriechmayr - 312 i Francuz Alexis Pinturault - 296.