Przegrali z Polską, ale i tak zagrają w Tokio! Znamy 9 z 12 uczestników turnieju siatkarzy IO 2020

Inne
Przegrali z Polską, ale i tak zagrają w Tokio! Znamy 9 z 12 uczestników turnieju siatkarzy IO 2020
fot. Cyfrasport

Poznaliśmy już dziewięciu z dwunastu uczestników turnieju siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do gospodarzy – reprezentacji Japonii – oraz zwycięzców sześciu turniejów kwalifikacyjnych rozegranych w sierpniu, w piątek dołączyły dwie kolejne reprezentacje. Są nimi Francja oraz Tunezja, czyli drużyny, które w pierwszej fazie kwalifikacji poniosły klęskę w rywalizacji z Polską.

Udział w turnieju siatkarzy na IO 2020 bez gry w eliminacjach miał zagwarantowany jedynie gospodarz imprezy – Japonia. W sierpniu rozegrano interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne. Awans wywalczyło w nich sześć reprezentacji: Argentyna, USA, Rosja, Brazylia, Włochy oraz Polska.

 

Pozostało więc jeszcze pięć wolnych miejsc, które uzupełnić miały najlepsze drużyny z turniejów kontynentalnych zaplanowanych na styczeń. Jako pierwsza awans olimpijski z tej grupy wywalczyła reprezentacja Tunezji.

 

W turnieju federacji CAVB (Afryka) miało początkowo zagrać siedem reprezentacji, ale Botswana i Niger wycofały się z rywalizacji, a potem, tuż przed inauguracją ze startu zrezygnowała również Ghana. W efekcie w Kairze zaprezentowały się cztery drużyny, z których najlepsza okazała się Tunezja. Podopieczni trenera Antonio Giaccobe pokonali 3:0 Kamerun, następnie 3:0 Egipt (gospodarze byli ich najgroźniejszym rywalem na tej imprezie), a awans przypieczętowali wygraną 3:1 nad reprezentacją Algierii.

 

Francja wygrała natomiast europejski turniej rozegrany w Berlinie, wygrywając w finale z Niemcami 3:0. To była z pewnością najmocniej obsadzona impreza kontynentalna. Na igrzyskach w Tokio nie zagrają m.in. Serbia, Słowenia (czyli mistrzowie oraz wicemistrzowie Europy), Niemcy i Bułgaria.

 

Warto przypomnieć, że zarówno Francja, jak i Tunezja w turnieju interkontynentalnym rywalizowały w Gdańsku z Polską. Obie ekipy uległy podopiecznym trenera Vitala Heynena po 0:3.

 

Walka o trzy pozostałe wolne miejsca na igrzyskach toczy się jeszcze na trzech kontynentach (Azja, Ameryka Południowa oraz Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby).

 

CSV – Ameryka Południowa (Santiago – Chile, 10–12 stycznia): Chile, Kolumbia, Peru, Wenezuela.
NORCECA – Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (Vancouver – Kanada, 10–12 stycznia): Kanada, Kuba, Meksyk, Portoryko.
AVC – Azja (Jiangmen – Chiny, 7–12 stycznia): półfinały Iran – Korea Południowa, Katar – Chiny.

 

WYNIKI I TERMINARZ KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH SIATKARZY

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie