Quique Setien: Kim jest nowy trener Barcelony?

Piłka nożna
Quique Setien: Kim jest nowy trener Barcelony?
fot. PAP

Dla wielu osób, które nie śledzili uważnie rozgrywek na Półwyspie Iberyjskim postać nowego trenera FC Barcelony, może wydawać się nieco obca. Quique Setien w wieku 61 lat otrzymał życiową szansę i podpisał kontrakt z Dumą Katalonii. Szkoleniowiec związał się z klubem z Camp Nou do czerwca 2022 roku. Pod okiem Hiszpana "Messi i spółka" mają odzyskać entuzjazm i radość z gry, której brakowało w zespole za kadencji Ernesto Valverde.

Jego drużyny grały przeciwko Barcelonie siedem razy. Setien triumfował raz, ale to wystarczyło, by działacze kluby zapamiętali go na dłużej. W 2018 roku na Camp Nou prowadzony przez niego Real Betis rozegrał fantastyczny mecz przeciwko katalońskiej ekipie. Odważny futbol zaowocował nie tylko w wygraną 4:3, ale jak widać postać trenera zapisała się w pamięci władz Barcy.

 

Jak to się stało, że trener bez dorobku został pierwszym szkoleniowcem "Dumy Katalonii"?

 

Z pewnością duży wpływ na tę decyzję miał fakt, że sposób prowadzenia drużyn przez Setiena i jego odważny, ofensywny futbol,wpisują się w filozofię Barcelony. Bez wątpienia hiszpańskiego trenera wyróżnia też bezwarunkowa wiara w preferowany model gry. Betis pod wodzą Setiena grał odważnie i bezkompromisowo. Dominował przebieg spotkań nie tylko z zespołami z dołu tabeli, ale również z ligowymi liderami. Z nawet najcięższych terenów był w stanie wywozić komplety punktów.

 

Wydaje się, że 61-latek to trener idealnie skrojony pod Barcelonę, wierny filozofii Johana Cruyffa.

 

Jaki plan na swój zespół ma nowy trener Barcy?

 

Setien oczekuje, by jego zespół budował akcje dzięki rozgrywaniu piłki, ryzykując nawet jej stratę. W jego systemie największym grzechem jest oddanie piłki rywalom. Nie ma w nim miejsca na chaos.

 

Swoje doświadczenie Hiszpan budował w klubach takich jak Racing Santander, Poli Ejido, Equatorial Guinea, Logroñés, Lugo, Las Palmas, Betis.

 

Setien potrafił także wychować nowych liderów, m.in. Fabian Ruiz, Loren Moron, Giovani Lo Celso. Z kolei Marc Bartra mówił w rozmowach z mediami, że dzięki treningom z Setienem przypomniał sobie zajęcia z Pepem Guardiolą na Camp Nou, który kontynuował filozofię Cruyffa.

 

NP, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze