Plebiscyt na sportowca roku w Finlandii zdominowali piłkarze

Piłka nożna
Plebiscyt na sportowca roku w Finlandii zdominowali piłkarze
fot. PAP/EPA

Piłkarz angielskiego Norwich City Teemu Pukki został wybrany najlepszym sportowcem Finlandii w 2019 roku. W kategorii drużyna roku także zwyciężyli piłkarze, którzy po raz pierwszy w historii awansowali do finałowego turnieju mistrzostw Europy.

Pukki jest obecnie największą gwiazdą futbolowej kadry narodowej. W plebiscycie zdobył 5089 punktów. Przed nim triumfowali tylko dwaj piłkarze: Jari Litmanen w 1995 roku i Sami Hyypia w 2001.

 

Drugie miejsce zajął reprezentacyjny kolega, bramkarz Bayeru Leverkusen Lukas Hradecky 2302 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się biegacz narciarski Iivo Niskanen 2296.

 

Na czwartej lokacie sklasyfikowany został koszykarz Lauri Markkanen, na szóstej kierowca Formuły 1 Valtteri Bottas, a na dziewiątej pięściarka Mira Potkonen.

 

Z hokeistów w czołówce znaleźli się Marko Anttila - piąte miejsce, Aleksander Barkov - siódme i Mikko Rantanen - dziesiąte.

 

Drużyną roku nie wybrano reprezentacji hokeistów na lodzie, mimo że niespodziewanie wywalczyła mistrzostwo świata. Wyróżniono zespół narodowy w piłce nożnej - Finowie po raz pierwszy wystąpią w Euro. Ich szkoleniowiec Markku Kanerva został wybrany trenerem 2019 roku.

 

Do fińskiej galerii sław sportu włączono m.in. nieżyjącego już znakomitego skoczka narciarskiego Mattiego Nykaenena.

PAP, WŁ
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie