Zmiana selekcjonera bułgarskich siatkarzy po nieudanych kwalifikacjach do IO

Siatkówka
Zmiana selekcjonera bułgarskich siatkarzy po nieudanych kwalifikacjach do IO
fot. PAP/EPA

Siatkarzom reprezentacji Bułgarii nie udało się wywalczyć kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. W tej sytuacji dojdzie do zmiany na stanowisku selekcjonera. Bułgarów nie będzie już trenował Silvano Prandi, a nazwisko jego następcy poznamy w marcu.

Prandi selekcjonerem reprezentacji Bułgarii został w grudniu 2018 roku. Włoch, po nieudanych dla Bułgarów MŚ 2018, zastąpił na stanowisku Plamena Konstantinowa. Było to jego drugie podejście to tej roli – wcześniej prowadził tę reprezentację w latach 2008–10 i wywalczył z nią brązowy medal ME 2009. Kontrakt Prandiego miał obowiązywać do stycznia 2020 roku i miał być przedłużony w przypadku awansu do igrzysk w Tokio.

 

Jak się okazało, nie udało się bułgarskim siatkarzom osiągnąć tego celu. Bardzo blisko kwalifikacji byli podczas sierpniowego turnieju interkontynentalnego, który rozgrywali na własnym terenie – w Warnie. W decydującym starciu zmierzyli się z Brazylią wygrali dwa pierwsze sety (25:23 i 25:19), a w trzecim – niezwykle dramatycznym – ulegli 30:32! Takie rozstrzygnięcie dodało skrzydeł ekipie Canarinhos, Bułgarzy wyraźnie spuścili z tonu i ulegli w dwóch kolejnych partiach 16:25 oraz 11:15, przegrywając cały mecz 2:3.

 

Również styczniowy turniej kontynentalny w Berlinie nie zakończył się po myśli podopiecznych trenera Prandiego. Byli oni rewelacją fazy grupowej, w której pokonali 3:2 Francję, 3:0 Holandię i 3:2 Serbię. W półfinale nie dali jednak rady ekipie Niemiec, przegrywając 1:3, co oznaczało koniec marzeń o olimpijskim występie.

 

Najważniejsze jest dla mnie jest to, że nie udało nam się osiągnąć naszego celu. To był turniej, w którym graliśmy o awans i to było dokładnie zadanie, które musieliśmy wykonać... Zagraliśmy kilka fajnych meczów, ale cel – kwalifikacja do Tokio, nie został osiągnięty – przyznał Prandi w rozmowie z portalem sportal.bg.

 

Mój kontrakt wygasł. Po tym turnieju nie mam już żadnych zobowiązań w reprezentacji Bułgarii. Pytanie brzmi, co teraz zechce zrobić kierownictwo federacji? Moim zdaniem Bułgaria musi otworzyć nowy rozdział, w którym znajdzie się miejsce dla młodych chłopców i niektórych z bardziej doświadczonych, którzy nadal będą grać w drużynie narodowej. Mój czas dobiegł końca – dodał 72-letni trener.

 

Nazwisko nowego selekcjonera Bułgarów poznamy w marcu. Poprowadzi on reprezentację w Lidze Narodów oraz w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2021.

RM, Polsat Sport, sportal.bg

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze