EBL: Sensacja w Starogardzie Gdańskim. Polpharma ograła Trefla

Koszykarze Polpharmy Starogard Gdański wygrali z Treflem Sopot 92:82 (22:20, 21:14, 21:29, 28:19) w pierwszym meczu 18. kolejki Energa Basket Ligi. Biorąc pod uwagę miejsca zajmowane przez te ekipy i ich dotychczasowy dorobek w tym sezonie, wynik trzeba uznać za dużą sensację. Gospodarze odnieśli dopiero czwarte zwycięstwo, goście maja ich dziesięć. Najlepszy w Polpharmie Brett Prahl zdobył 23 punkty i miał trzy zbiórki. Cameron Ayers z Trefla zdobył 21 punktów, miał trzy zbiórki i pięć asyst.

Na początku spotkania nieźle radził sobie przede wszystkim Jonathan Williams, a to pozwalało gospodarzom na wyrównaną walkę. Po późniejszych akcjach Daniela Gołębiowskiego było nawet 16:6. Trefl krok po kroku odrabiał straty, a po trafieniu Ayersa zbliżył się nawet na dwa punkty. Starogardzianom udawało się utrzymać przewagę, ale po 10 minutach było tylko 22:20.

Drugą kwartę Polpharma rozpoczęła od niezwykłej serii 15:0, a goście przez ponad pięć minut nie potrafili na to odpowiedzieć. Tę niemoc przełamał dopiero rzutem z dystansu Ayers. Zawodnicy trenera Marka Łukomskiego mocno bronili przeciwko niskim graczom rywali, ale mimo tego Trefl w końcu złapał swój rytm. Ostatecznie po zagraniu Prahla po pierwszej połowie było 43:34.

Williams na początku trzeciej kwarty znów sprawiał, że zespół ze Starogardu Gdańskiego utrzymywał dość wyraźną przewagę. Gospodarze zatrzymali się jednak w ataku, a coraz lepiej prezentowali się przyjezdni. Po "trójce" Pawła Leończyka ponownie zbliżyli się na zaledwie dwa punkty. Paweł Dzierżak pokazywał zimną krew na linii rzutów wolnych, ale to nie do końca wystarczało. Po 30 minutach było 64:63.

Akcje Nany Foullanda na początku czwartej kwarty dość szybko dawały przewagę ekipie trenera Marcina Stefańskiego. To nie załamało ambitnej Polpharmy, dzięki kolejnym rzutom Gołębiowskiego i Prahla uciekła na osiem punktów. W końcówce goście nie byli w stanie tego odrobić. Starogardzianie kontrolowali sytuację i ostatecznie zwyciężyli 92:82.

Polpharma Starogard Gdański – Trefl Sopot 92:82 (22:20, 21:14, 21:29, 28:19).

Polpharma Starogard Gdański: Brett Prahl 23, Jonathan Williams 21, Daniel Gołębiowski 16, Martynas Paliukenas 11, Paweł Dzierżak 10, Isaiah Wilkins 7, Jakub Motylewski 4, Michael Hicks 0.

Trefl Sopot: Cameron Ayers 21, Paweł Leończyk 17, Nana Foulland 13, Witalij Kowalenko 8, Michał Kolenda 7, Carlos Medlock 7, Łukasz Kolenda 5, Jeff Roberson 4.