Australian Open: Federer po raz 15. w ćwierćfinale

Rozstawiony z numerem trzecim Szwajcar Roger Federer pokonał Węgra Martona Fucsovicsa 4:6, 6:1, 6:2, 6:2 i po raz 15. w karierze awansował do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju Australian Open. Tenisista z Bazylei jest pod tym względem rekordzistą.

Po ponad czterogodzinnym, pięciosetowym spotkaniu z reprezentantem gospodarzy Johnem Millmanem w poprzedniej rundzie (Szwajcar był wówczas o dwie piłki od porażki), w pierwszym secie w niedzielę Federer sprawiał wrażenie zmęczonego. Zajmujący 67. miejsce w światowym rankingu Fucsovics wykorzystał to, wygrywając pierwszego seta 6:4.

Później 27-letni Węgier nie miał już wiele do powiedzenie w potyczce ze znacznie bardziej utytułowanym i o 11 lat starszym rywalem. W kolejnych trzech setach dał się przełamać siedem razy i ugrał tylko pięć gemów.

Federer, sześciokrotny triumfator imprezy w Melbourne, zagra w 1/4 finału wielkoszlemowej imprezy po raz 57. w karierze, co także jest rekordem. Jego następnym rywalem będzie Amerykanin Tennys Sandgren, który zdołał już wyeliminować m.in. Włochów Matteo Berrettiniego (nr 8.) oraz Fabio Fogniniego (12.). Będzie to pierwszy pojedynek tych tenisistów.

Zwycięzca w półfinale zagra albo z broniącym tytułu Serbem Novakiem Djokovicem (2.), albo z Kanadyjczykiem Milosem Raonicem (32.). Pozostałe spotkania 1/8 finału odbędą się w poniedziałek.