Szachy: Duda trzeci po remisie w piątej rundzie

Inne
Szachy: Duda trzeci po remisie w piątej rundzie
fot. PAP

Jan-Krzysztof Duda zremisował białymi z Austriakiem Marcusem Raggerem w piątej rundzie szachowego turnieju masters w Pradze. Polak zgromadził 3 pkt i awansował na trzecie miejsce, mając punkt mniej od prowadzącego Santosha Gujrathi Vidita z Indii.

Lider umocnił się na czele klasyfikacji po wygranej z 16-letnim Irańczykiem Alirezą Firouzją, występującym pod flagą FIDE.

 

Niedzielna partia Dudy skończyła się po 30 posunięciach. Tuż za półmetkiem turnieju pozostaje on niepokonany, z jedną wygraną (w pierwszej rundzie z Czechem Davidem Navarą) i czterema kolejnymi remisami. 21-letni szachista MKS MOS Wieliczka, najlepszy polski arcymistrz (ranking 2755, 16. miejsce na liście FIDE) wśród dziesięciu uczestników rozstawiony jest z numerem pierwszym. Trzykrotny mistrz Austrii, 31-letni Ragger (66. FIDE, 2670), gra z "dziewiątką".

 

W piątej rundzie rywalizacji w kat. challengers praskiego festiwalu szachowego polscy arcymistrzowie także grali białymi. Mateusz Bartel (2639, nr 4.) odniósł drugie zwycięstwo z rzędu, tym razem z najwyżej rozstawionym Nijatem Abasowem z Azerbejdżanu (2670), a Kacper Piorun (2611, 5.) zremisował z reprezentantem gospodarzy Tai Dai Van Nguyenem (2560, 6.).

 

Po pięciu rundach samodzielnie prowadzi Islandczyk Hannes Stafansson - 4 pkt. Bartel jest trzeci - 3,5, a Piorun szósty - 2,5.

 

Poniedziałek będzie jedynym dniem przerwy w rywalizacji. Obydwa turnieje zakończą się 21 lutego.

PAP, seb
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie