Piąta rocznica śmierci Bohdana Tomaszewskiego

Tenis

27 lutego 2015 roku w Warszawie zmarł Bohdan Tomaszewski, uznawany za ikonę polskiego dziennikarstwa sportowego. Odszedł od nas w wieku 93 lat jako legendarny komentator radiowy i telewizyjny.

Urodził się 10 sierpnia 1921 roku w Warszawie. W młodości był bardzo aktywny i próbował sił w różnych dyscyplinach, ale sukcesy odnosił w tenisie, był m.in. przedwojennym mistrzem Polski juniorów. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

 

Nie żyje Bohdan Tomaszewski. Miał 93 lata

 

W 1946 roku w "Kurierze Szczecińskim" rozpoczął swoją karierę dziennikarską. Przez ponad 50 lat był związany z Polskim Radiem. Przez wiele lat pracował w Polsacie Sport. W 2012 roku komentował na antenie naszej telewizji występ Agnieszki Radwańskiej w finale wielkoszlemowego turnieju w Wimbledonie, w którym triumf był jego wielkim niespełnionym marzeniem.

 

Do popularyzacji tenisa przyczynił się, organizując w Warszawie turniej dla młodych zawodników. Od 1968 roku odbyły się już 52 edycje tej imprezy. W niej pierwsze kroki stawiały m.in. siostry Radwańskie.

 

Tomaszewski zasłynął również jako autor książek. Spod jego pióra wyszły: "Dziesięć moich olimpiad", "Łączymy się ze stadionem", "Pożegnalna defilada", "Proszę o klucz", "Przeżyjmy to jeszcze raz", "Romantyczne mecze", "Do ostatniego tchu", "Wimbledon". Stworzył też scenariusze do filmów: "Zaczarowany rower", "Bokser" i "Czekam na was w Monte Carlo". Był też członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 

Był laureatem wielu nagród dziennikarskich, m.in. "Złotego pióra" i "Złotego mikrofonu". W 2005 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Redakcja, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze