Boniek: Vuković jest trenerem Legii i może mi za to... podziękować

Piłka nożna

Zbigniew Boniek w niedzielnym odcinku Cafe Futbol opowiedział o realiach egzaminów UEFA Pro i przepisach związanych z kwestiami licencji w piłce nożnej. - Legia ma dobrego trenera i teraz Vuković może mi za to podziękować. Zadzwonił do mnie, że chciałby zrobić kurs, ale nie było takiej możliwości. Możecie go zapytać - on się nie dostał na kurs, więc ja zadzwoniłem do UEFA - wspominał prezes Boniek.

Roman Kołtoń: Marek Koźmiński, Wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych, powiedział, że mamy za mało wykształconych trenerów. W Polsce jest 220 trenerów z licencją UEFA Pro. Co roku startujemy z kursami, które pozwalają nam wykształcić 24. takich trenerów. Marek Koźmiński uważa, że mamy za mało trenerów z tą najwyższą licencją. Czy można to zmienić?

 

Zbigniew Boniek: Prawdopodobnie jest ich za mało, ale nie możemy nic z tym zrobić.

 

Roman Kołtoń: Dlaczego?

 

Zbigniew Boniek: Nie zrobisz z dwudziestu czterech, czterdziestu ośmiu. Możesz szkolić jedynie dwudziestu czterech. Takie są przepisy. Dostajesz licencję UEFA Pro, która pozwala na pracę w całej Europie. Założeniem tej licencji jest to, że w każdym kraju możesz zrobić szkolenie co najmniej roczne. Podam najprostszy przykład. Dzisiaj Legia ma dobrego trenera i teraz Vuković może mi za to podziękować. Zadzwonił do mnie, że chciałby zrobić kurs, ale nie było takiej możliwości. Możecie go zapytać - on się nie dostał na kurs, więc ja zadzwoniłem do UEFA, wykorzystałem swoje znajomości i poprosiłem o wyrażenie zgody na dwudziestego piątego kursanta. Mam swoją pozycję i UEFA się na to zgodziła.

 

Tomasz Hajto: To jak Marek Koźmiński chce to zmienić?

 

Zbigniew Boniek: Może myślał o sprawie z tytułami trenerskimi. W Polsce nie przepisaliśmy tytułów trenerskich, które dostawało się na Akademiach Wychowania Fizycznego. Był okres deregulacji i była możliwość: albo wszystkie przepisać albo nie. Zdecydowano, że należy zrobić kursy wyrównawcze i tylko tym, co je zrobili, przepisano. Nie wiem, czy to dobrze, czy to źle. Ja bym pewnie wszystkim przepisał, bo to rynek wszystko zweryfikuje. Podsumowując: w Polsce można szkolić maksymalnie dwudziestu czterech trenerów UEFA Pro.

 

Zaskakująca porażka Legii. Mistrz Polski wygrał w Warszawie

 

Bożydar Iwanow: Ale każdy kraj w Europie ma tak samo?

 

Zbigniew Boniek: Tak, każdy.

 

Roman Kołtoń: Czy to jest dobra regulacja? Dlaczego nie warto mieć więcej wyszkolonych, według tej najwyższej licencji, trenerów?

 

Zbigniew Boniek: Tak, bardzo dobra. Najlepszy przykład: za chwilę mamy taki egzamin i sześćdziesięciu dwóch kandydatów, którzy będą u nas go zdawali, a wybranych zostanie tylko dwudziestu czterech. Pozostali będą mówili, że system nie funkcjonuje, że znajomości...

 

Roman Kołtoń: Tak, ale ci pozostali trenerzy też musieli spełnić wiele kryteriów i finalnie są prawdopodobnie bardzo wartościowymi ludźmi i szkoda, że nie można ich zagospodarować.

 

Zbigniew Boniek: Co ja mogę ci odpowiedzieć? Takie są przepisy. Tego nie zmienimy.

 

Tomasz Hajto: Tak jest w całej Europie...

 

Dyskusja w załączonym materiale wideo.

KK, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie