UEFA rozważa dwa warianty dokończenia sezonu

Piłka nożna
UEFA rozważa dwa warianty dokończenia sezonu
fot. PAP
Co dalej z piłkarskimi rozgrywkami w całej Europie?

Europejska Unia Piłkarska ma dwa warianty na dokończenie sezonu Ligi Mistrzów i Ligi Europy, wstrzymanego z powodu pandemii koronawirusa - donosi dziennik "As". Na czwartek 23 kwietnia planowana jest wideokonferencja Komitetu Wykonawczego UEFA.

Pandemia doprowadziła do zawieszenia niemal wszystkich wydarzeń sportowych od ok. połowy marca. Nie ma więc możliwości, aby krajowe ligi oraz europejskie puchary w piłce nożnej zakończyły się zgodnie z planem pod koniec maja.

 

UEFA przełożyła jednak na przyszły rok mistrzostwa Europy, które miały zostać rozegrane między 12 czerwca a 12 lipca. Władze futbolu na Starym Kontynencie mają nadzieję, że sezon klubowy uda się "zamknąć" do końca sierpnia, a według "Asa" na dokończenie Ligi Mistrzów i Ligi Europy mają dwa pomysły.

 

Pierwszy z nich zakłada wznowienie europejskich pucharów na początku lipca po tym, jak ruszą krajowe rozgrywki. Wówczas grano by na dwóch frontach jednocześnie, a finały LE i LM odbyłyby się na przełomie lipca i sierpnia.

 

Druga koncepcja wiąże się ze zmianą formatu europejskich pucharów: od ćwierćfinałów zamiast systemu mecz i rewanż o awansie miałby decydować tylko jeden mecz, rozgrywany na neutralnym gruncie. Szef rozgrywek Giorgio Marchetti uważa, że w takim systemie udałoby się dokończyć sezon w ciągu 14 dni w sierpniu, już po zakończeniu rywalizacji w krajowych ligach.

 

Zobacz także. Kowalski: Siedem mln euro za Karbownika waży dwa razy tyle co miesiąc temu

 

Tak czy inaczej pewne jest, że wszystkie spotkania będą rozgrywane przy pustych trybunach.

 

Niemiecka agencja dpa napisała, iż podczas wideokonferencji Komitetu Wykonawczego w przyszłym tygodniu dokończenie sezonu będzie wiodącym tematem dyskusji. UEFA chce za wszelką cenę wyłonić mistrzów poszczególnych krajów, a także triumfatorów LE i LM, aby móc skompletować grupę uczestników międzynarodowych pucharów w przyszłym sezonie.

 

Przed wstrzymaniem rozgrywek w Champions League wyłoniono czterech z ośmiu ćwierćfinalistów (Paris Saint-Germain, Atletico Madryt, Atalanta Bergamo i RB Lipsk), natomiast w Lidze Europy odbyło się sześć spotkań 1/8 finału, ale ani jedno rewanżowe.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

BS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie