Pierwszy raz od 75 lat nie będzie piłkarskiego mistrza Holandii

Piłka nożna
Pierwszy raz od 75 lat nie będzie piłkarskiego mistrza Holandii
fot. PAP/EPA
Ajax Amsterdam i AZ Alkmaar zagrają w najbliższej edycji Ligi Mistrzów

Władze holenderskiej piłki nożnej postanowiły, że w obecnym sezonie nie zostanie przyznany tytuł piłkarskiego mistrza kraju. Jednocześnie ustalono, że Ajax Amsterdam i AZ Alkmaar, zajmujące dwa czołowe miejsca w dniu przedwczesnego zakończenia rozgrywek będą reprezentować holenderski futbol w kolejnym sezonie Ligi Mistrzów.

Holenderska Federacja Piłkarska (KNVB) podjęła decyzję po konsultacjach z klubami oraz związkami reprezentującymi zawodników i trenerów.

 

- W tych czasach, w takich okolicznościach, nie jest właściwe mówienie o mistrzostwie, dlatego potwierdzamy jedynie rozmieszczenie klubów zgodnie z ostatnim stanem w tabeli - oświadczono w komunikacie KNVB.

 

 

W Holandii, gdzie z powodu koronawirusa odnotowano ponad cztery tysiące zgonów, do rozegrania w ekstraklasie pozostało jeszcze osiem kolejek plus dwa zaległe spotkania. Przed przerwaniem rozgrywek ponad miesiąc temu prowadził Ajax Amsterdam z 56 punktami, a tyle samo miał wicelider AZ Alkmaar. Oba zespoły wyprzedzały o sześć punktów Feyenoord Rotterdam. Na tej podstawie Ajax i AZ wezmą udział w rywalizacji Champions League.

 

"Mimo ryzyka spadku, wznowienie rozgrywek mogłoby okazać się dla nas zbawienne"

 

Zdecydowano też, że nie będzie spadków i awansów. Osiemnaście klubów z obecnego sezonu wystąpi w holenderskiej ekstraklasie również w kolejnym.

 

Kilka dni wcześniej tamtejszy rząd ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa nie jest dozwolone organizowanie żadnych meczów zawodowych lig piłkarskich w kraju, nawet przy pustych trybunach, do 1 września br. Już wówczas komentowano, że w praktyce oznacza to przedwczesne zakończenie ligowe sezonu.

 

Według mediów krajowa federacja miała wcześniej nadzieję na wznowienie rozgrywek 19 czerwca. Wtorkowa decyzja przekreśliła jednak te plany. To pierwszy przypadek od 1945 roku, gdy nie wyłoniono piłkarskiego mistrza Holandii.

 

Media ujawniły, dlaczego Zieliński wciąż nie przedłużył kontraktu

 

Eredivisie jest pierwszą europejską ligą najwyższego poziomu, która przedwcześnie zakończyła sezon z powodu koronawirusa. Blisko podobnego kroku jest Belgia, decyzja ma zapaść na początku przyszłego tygodnia.

 

Raport dotyczący koronawirusa TUTAJ

 

Raport dotyczący koronawirusa w sporcie TUTAJ

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie