Chcesz nauczyć się atakować i blokować? Młode polskie siatkarki w roli... trenerek (WIDEO)

Siatkówka
Chcesz nauczyć się atakować i blokować? Młode polskie siatkarki w roli... trenerek (WIDEO)
fot. smspzps.pl
Młode siatkarki ze Szczyrku w sezonie 2019/20 występowały w rozgrywkach I ligi.

Pandemia koronawirusa zastopowała nie tylko zawodowe ligi siatkarskie, wstrzymała również treningi i zmagania młodych adeptów tej dyscypliny sportu. Siatkarki ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku znalazły sposób na ten trudny okres.

W ostatnim odcinku magazynu siatkarskiego #7strefa połączyliśmy się z Grzegorzem Wagnerem – dyrektorem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Opowiedział on m.in. o tym, jak młode siatkarki radzą sobie w okresie długiej przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa.

 

– Odwołanie zajęć spotkało nas w domach, gdy dziewczyny miały tydzień wolnego po zakończeniu sezonu zasadniczego 1. ligi. Nie wróciły już do szkoły, podjęliśmy naukę zdalnie. Już pod koniec marca zaczęliśmy aktywizować dziewczyny poprzez wszystkie portale społecznościowe – powiedział Wagner.

 

– Radzimy sobie doskonale, a wszyscy trenerzy fajnie odnaleźli się w tym trudnym czasie. Dziewczyny muszą nagrywać nam filmiki, jak pracują z fizjoterapeutami, czy są treningi siłowe, prewencyjne. Bawią się również w trenerów, pokazując jak nauczyć się pewnych elementów technicznych. Te filmiki wyglądają nieźle. Zawodniczki współpracują również z psychologiem i dietetykiem – zaznaczył.

 

Młode siatkarki w mediach społecznościowych, m.in. na profilu SMS PZPS Szczyrk na Facebooku, prezentują zestawy ćwiczeń, ale również demonstrują, jak wykonywać poszczególne elementy siatkarskiego rzemiosła.

 

 

Jak przygotować się do obrony? Jak wykonać blok na środku siatki? Jak skutecznie zaatakować? Jak wykonać zagrywkę typu float? Na te i wiele innych pytań zawodniczki SMS odpowiedziały w krótkich, bardzo interesujących filmikach. Trudny okres sprawił, że siatkarki, które karierę zawodniczą mają dopiero przed sobą, zdobyły już doświadczenie... trenerskie.

 

– Wszyscy mówimy o profesjonalnym sporcie, ale myślę, że to młodzież najbardziej dostanie "po głowie". Mam nadzieję, że już niedługo sytuacja pozwoli nam na spotkanie i wspólne treningi. Przygotowaliśmy już wstępny plan powrotu do normalności, co ma nastąpić w czerwcu. Mam nadzieję, że ministerstwo zacznie powoli odmrażać ośrodki, nie tylko COS. Idealne dla takich grup jak nasza są małe ośrodki. My od kilku lat wyjeżdżamy na zieloną szkołę na Mazury. Tam możemy być w ośrodku zamkniętym i sobie trenować. CEV przesunął eliminacje do mistrzostw Europy kadetek i juniorek, ale nie przesunął samych mistrzostw. W związku z tym 1 czerwca wydaje mi się datą graniczną, by zacząć treningi – stwierdził Wagner.

 

 

Dyrektor SMS PZPS Szczyrk obawia się, że zbyt długa przerwa może negatywnie wpłynąć na młode siatkarki.

 

– One są na początku drogi, a sport opiera się na nawykach ruchowych. Doświadczonemu zawodnikowi będzie łatwiej wrócić do pewnych zachowań, a my dopiero uczymy je tych wzorców. Te kilka miesięcy może uwstecznić młode zawodniczki, może nie fizycznie, ale na pewno siatkarsko – przyznał.

 

 

– Ta przerwa pokazała, że dziewczyny tęsknią za Szczyrkiem. Nie tylko one, bo również nauczyciele i trenerzy chętnie by tu już wrócili. Chciałbym podziękować wszystkim dziewczynom i trenerom, bo wszyscy wkładają w tym okresie bardzo dużo serducha i wygląda to nieźle – dodał Wagner.

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie