PKO BP Ekstraklasa: Ostateczna kolejność w grupie spadkowej

Górnik Zabrze najlepszą drużyną grupy spadkowej ekstraklasy.

Górnik Zabrze okazał się najlepszą drużyną w grupie spadkowej PKO BP Ekstraklasy. Już wcześniej szansę utrzymania straciły Arka Gdynia, Korona Kielce i ŁKS Łódź. Sprawdź ostateczną kolejność w grupie spadkowej ekstraklasy w sezonie 2019/20.

Bramki dla lubinian w Zabrzu zdobyli Bartosz Białek oraz z rzutu karnego Filip Starzyński. Dzięki wygranej Zagłębie zrównało się pod względem liczby punktów z Górnikiem (po 53), ale to zabrzanie zajęli ostatecznie dziewiąte miejsce, czyli najlepsze w tzw. grupie spadkowej.

Obie drużyny rozdzielił w tabeli jeszcze beniaminek Raków Częstochowa - w sobotę wygrał u siebie z Wisłą Płock 2:1.

Wisła Kraków przegrała w ostatnim meczu Brożka

W meczu drużyn, które w przyszłym sezonie zagrają w 1. lidze, Korona Kielce dzięki bramkom swoich młodych i utalentowanych piłkarzy pokonała ŁKS Łódź 2:0. Do siatki łodzian trafili w drugiej połowie 16-letni Iwo Kaczmarski i niespełna 18-letni Daniel Szelągowski.

Kaczmarski został drugim najmłodszym strzelcem gola w historii ekstraklasy, na tej liście ustępuje tylko słynnemu Włodzimierzowi Lubańskiemu.

Ostatni w tabeli beniaminek ŁKS zakończył sezon z dorobkiem zaledwie 24 punktów, czyli stracił aż 21 do bezpiecznej strefy (13. w tabeli Wisły Kraków). Natomiast do przedostatniej Korony - 11 punktów, a do czternastej Arki Gdynia - 16.

W Krakowie Wisła uległa żegnającej się z ekstraklasą Arce 0:1. Bramkę dla gości zdobył pod koniec pierwszej połowy Oskar Zawada, a w 67. minucie rzutu karnego dla gospodarzy nie wykorzystał rozstający się z "Białą Gwiazdą" doświadczony obrońca Marcin Wasilewski.

To był ostatni ligowy mecz Pawła Brożka, który już wcześniej zapowiedział zakończenie kariery po tym sezonie. 37-letni Brożek był związany z Wisłą - z kilkoma przerwami - od 1999 roku. W tym czasie wywalczył z krakowskim klubem siedem tytułów mistrza Polski. Dwukrotnie był też królem strzelców.

Na niedzielę zaplanowano ostatnie w tym sezonie mecze grupy mistrzowskiej. Już wcześniej tytuł zapewniła sobie Legia Warszawa, a teraz pozostało tylko pytanie, kto zostanie wicemistrzem. Blisko tego celu jest Lech Poznań. "Kolejorz" ma 63 punkty i o trzy wyprzedza mistrza z poprzedniego sezonu - Piasta Gliwice.

Tabela grupy spadkowej PKO BP Ekstraklasy 2019/20 (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek):

9. Górnik Zabrze 37 14 11 12 51–47 53 +4
10. Raków Częstochowa 37 16 5 16 51–56 53 -5
11. KGHM Zagłębie Lubin 37 15 8 14 61–53 53 +8
12. Wisła Płock 37 14 9 14 45–54 51 -9
13. Wisła Kraków 37 13 6 18 44–56 45 -12