Turniej szachowy w Biel: Radosław Wojtaszek powrócił na pozycję lidera

Inne
Turniej szachowy w Biel: Radosław Wojtaszek powrócił na pozycję lidera
fot. PAP

Radosław Wojtaszek zajmuje pierwsze miejsce w arcymistrzowskim turnieju Grandmaster Triathlon, rozgrywanym w szwajcarskim Biel. Polak zremisował w środę z Hiszpanem Davidem Antonem Guijarro w drugiej rundzie partii szachów klasycznych.

Grający czarnymi mistrz Europy w szachach szybkich z 2008 roku, klasyfikowany na 28. miejscu w rankingu FIDE i drugi szachista Hiszpanii (36. FIDE) zgodzili się na remis po 41 posunięciach.

 

W efekcie Polak wrócił na prowadzenie w turnieju, gdyż w najdłuższej partii dnia dotychczasowy lider, najmłodszy w stawce 15-letni Niemiec Vincent Keymer, który w tym roku otrzymał tytuł arcymistrzowski, przegrał z 48-letnim Anglikiem Michaelem Adamsem.

 

Duda: W dobie pandemii szachy zyskały na popularności

 

W klasyfikacji generalnej 33-letni arcymistrz z Kwidzyna, który pozostaje niepokonany w turnieju, zgromadził 15 pkt i wyprzedza Keymera – 14, Adamsa – 13,5 oraz Hindusa Pentalę Harikrishnę – 13.

 

Turniej z udziałem ośmiu arcymistrzów odbywa się w tradycyjnej formule, zawodnicy rywalizują bezpośrednio przy szachownicy, z zachowaniem procedur sanitarnych zabezpieczających przed zakażeniem koronawirusem.

 

„Arcymistrzowski triathlon” z udziałem ośmiu zawodników rozgrywany jest w trzech rodzajach szachów: szybkich (siedem partii w tempie 15 minut plus 5 sekund za każde posunięcie) – ta faza odbyła się w niedzielę i dała Wojtaszkowi pozycję lidera.

 

We wtorek rozpoczęła się rywalizacja w szachach klasycznych (siedem partii - 90 minut na pierwsze 40 posunięć plus 30 minut na resztę partii z dodawaniem 30 s za każde posunięcie). W międzyczasie, w sobotę, uczestnicy sprawdzą się w szachach błyskawicznych (14 partii - 3 minuty plus 2 sekundy).

 

Zwycięzcą zostanie ten z uczestników, który zgromadzi najwięcej punktów na zakończenie imprezy. Przy czym w szachach szybkich za wygraną partię otrzymuje się 2 pkt, za remis - 1, za porażkę – 0, w klasycznych – odpowiednio - 4 pkt, 1,5 i 0, a w błyskawicznych – 1, 0,5 i 0.

 

Turniej potrwa do 29 lipca. Pula nagród wynosi 30,5 tys. franków szwajcarskich. Zwycięzca otrzyma 10 tysięcy. 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie