Rabin krytykuje, a władze Oświęcimia... bronią hokeisty

Inne
Rabin krytykuje, a władze Oświęcimia... bronią hokeisty
Fot. Twitter.com/zawodnicyhokej
Władze Oświęcimia i szefowie miejscowego klubu hokejowego bronią gracza ekstraklasowej Re-Plast Unii, Eliezera Sherbatova.

Władze Oświęcimia i szefowie miejscowego klubu hokejowego bronią gracza ekstraklasowej Re-Plast Unii, Eliezera Sherbatova. Zawodnik z Izraela został skrytykowany przez rabina z USA za to, że zdecydował się bronić barw drużyny z tej miejscowości.

"W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanana Poupko, który skrytykował Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny hokejowej za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi" - można przeczytać w oświadczeniu prezydenta miasta Janusza Chwieruta.

 

Dodał, że miasto jest też ofiarą tego, co się działo w Auschwitz, gdyż kładzie się to cieniem na współczesne postrzeganie Oświęcimia. "Przypisywanie mu jakiejkolwiek odpowiedzialności za istnienie obozu jest skandaliczną insynuacją" - napisał przypominając, że mieszkańcy Oświęcimia nieśli też pomoc więziom obozu, niejednokrotnie przypłacając to życiem.

 

 

Pismo adresowano do ministerstwa spraw zagranicznych, ambasady i konsulatu USA w Polsce oraz ambasady Izraela w naszym kraju. Z kolei Unia zamieściła na swojej stronie internetowej oświadczenie. „Jesteśmy głęboko zasmuceni i dotknięci medialnymi oskarżeniami wobec izraelskiego zawodnika Eliezera Sherbatova, który niedawno dołączył do naszej drużyny” - można w nim przeczytać.

 

Przypomniano w nim, że historia Żydów w Oświęcimiu nie zaczęła się w trakcie II wojny światowej. „Przed tragedią Holokaustu i Auschwitz, miasto Oświęcim było przez 400 lat domem dla społeczności żydowskiej. Żydowscy oświęcimianie mieli ogromny udział w rozwoju miasta nazywanego przez siebie +Oszpicin+ (hebr. goście), a w okresie międzywojennym istniała tu także żydowska drużyna piłki nożnej +Kadima+ (hebr. Naprzód). W 1939 r. Żydzi stanowili 60 proc. mieszkańców miasta”.

 

 

„Dzisiejszy Oświęcim – Miasto Pokoju dba o swoje przedwojenne wielokulturowe dziedzictwo. W mieście istnieje Centrum Żydowskie, które odrestaurowało jedyną zachowaną od zniszczenia przedwojenną synagogę Chewra Lomdei Misznajot, prowadzi Muzeum Żydowskie oraz opiekuje się domem ostatniego żydowskiego oświęcimianina Szymona Klugera (1925-2000). Urząd Miasta Oświęcimia regularnie wspiera projekty dotyczące upamiętnienia oświęcimskich Żydów jak m.in. Park Pamięci Wielkiej Synagogi oraz programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych z Polski i zagranicy na temat uniwersalnych mechanizmów, które kiedyś doprowadziły do powstania niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz Birkenau i dziś nadal są obecne w naszych społeczeństwach”.

 

Dodano, że obecność Sherbatova w Re-Plast Unii jest jednym z dowodów na to, że nie udało się zrealizować idei faszystowskiej wobec Żydów. „Naród żydowski wciąż istnieje, a żydowscy zawodnicy mogą ponownie uczestniczyć w miejscowych rozgrywkach, podobnie jak przedwojenni oświęcimianie z Żydowskiego Klubu Sportowego Kadima Oświęcim”.

 

ZOBACZ TAKŻE: Criterium du Dauphine: Wout van Aert wygrał pierwszy etap. 

 

11 marca, w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, władze Polskiej Hokej Ligi w porozumieniu z wszystkimi klubami uczestniczącymi w półfinałach play off podjęły decyzję o zakończeniu rozgrywek w tym sezonie. Postanowiono przyznać miejsca medalowe według punktacji uzyskanej przez kluby w ćwierćfinałach i sezonie zasadniczym.

 

Unia została wicemistrzem Polski - w tabeli po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek była na drugim miejscu. Awansowała do półfinałów play off (które już się nie odbyły) po wyeliminowaniu drużyny z Gdańska.

PAP, seb

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze