Puchar Polski: Cztery gole w Zabrzu. Górnik wygrał z Jagiellonią

Piłkarze Górnika Zabrze (białe stroje)

Górnik Zabrze pokonał Jagiellonię Białystok i awansował do drugiej rundy Pucharu Polski. Gole strzelili Bartosz Nowak, Jesus Jimenez i Paweł Bochniewicz. Honorowego gola dla Jagiellonii strzelił Jakov Pujlić.

Już 14. minucie Jesus Jimenez umieścił piłkę w siatce, jednak gol nie został uznany, gdyż Hiszpan był na pozycji spalonej.

Jednak już chwilę później, w 15. minucie Górnik wyszedł na prowadzenie. Po świetnym podaniu Bartosz Nowak wyszedł na czystą pozycję i podcinką pokonał Xaviera Dziekońskiego, strzelając gola już w debiucie w nowej drużynie

Zdobycie bramki uskrzydliło piłkarzy Górnika, którzy nie przestali atakować. Zawodnicy z Białegostoku zostali szczelnie zamknięci we własnej szesnastce, a Górnik nie opuszczał połowy rywali. W 19. minucie Jesus Jimenez znowu próbował zagrozić bramce Dziekońskiego, który jednak łatwo wyłapał strzał oddany po ziemi.

Tym, co rzucało się w oczy w pierwszej połowie spotkania był silny pressing piłkarzy Górnika, czasem kończący się też faulem. W 25. minucie za spóźniony wślizg Alasana Manneh obejrzał żółtą kartkę. Drugą widoczną rzeczą była niedokładność w wymianach piłki i brak konsekwencji przy ostatnim podaniu.

Sytuacja mogła ulec zmianie w 30. minucie, kiedy to Taras Romańczuk uruchomił dalekim podaniem Maciej Makuszewskiego, który pomknął w kierunku bramki gospodarzy. Pomocnik gości miał bardzo dużo miejsca i oddał strzał, jednak Martin Chudy był na posterunku. Tuż po tym z dobitką pośpieszył Jakov Puljić, ale piłkę z linii bramkowej wybił Gryszkiewicz.

Jednak już w 33. minucie piłkarze Jagiellonii mogli się cieszyć z gola. Taras Romańczuk ponownie zagrał bardzo dobre prostopadłe podanie, tym razem do Puljicia, który precyzyjnym strzałem przy słupku wyrównał wynik meczu.

Jagiellonia poczuła krew i spróbowała wyjść na prowadzenie, jednak na prawej flance Górnika świetnie grał Paweł Bochniewicz, który przerywał akcje Makuszewskiego.

Drugą połowę Jagiellonia rozpoczęła od wysokiego pressingu. Nie przyniosło to jednak spodziewanego efektu, bo wciąż to Górnik wiódł prym w spotkaniu. W 56. minucie Górnik miał rzut rożny, najwyżej wyskoczył Gryszkiewicz, który potężnym uderzeniem głową pokonał młodego bramkarza Jagi. Bramka nie została jednak uznana, bo obrońca Górnika faulował w momencie oddawania strzału.

Nie minęło pare minut, a piłkarze Górnika mogli się cieszyć z prowadzenia. W 61. minucie Manneh zagrał długie podanie za plecy obrońców, piłkę odebrał Jimenez i precyzyjnym strzałem pokonał Dziekońskiego. Sędziowie VAR mieli wątpliwości co do tego, czy bramka została zdobyta poprawnie, jednak po chwili wykluczyli spalonego i uznali bramkę.

Piłkarze z Zabrza od razu poszli za ciosem. Już w 66. minucie Nowak zacentrował z rzutu rożnego, a Bochniewicz uderzył głową z bliskiej odległości i mieliśmy już 3:1 dla gospodarzy.

Górnik nie przestawał napierać na bramkę Jagiellonii, przez co przegrywający goście musieli się zadowolić kontrami. Najpierw próbował Camara, ale jego dośrodkowanie nie znalazło adresata, później z woleja próbował Romańczuk, ale Chudy popisał się refleksem. Jeszcze w końcówce Dziekoński piękną paradą obronił uderzenie Jimeneza w sytuacji sam na sam.

W następnej rundzie piłkarze Górnika Zabrze zmierzą się ze zwycięzcą spotkania Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Bytovia Bytów.

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:1 (1:1)

Bramki: Nowak (15'), Jimenez (61'), Bochniewicz (66') - Puljic (33')

Górnik: Chudy - Wiśniewski, Bochniewicz, Gryszkiewicz, Pawłowski (58' Ściślak) , Nowak (89' Hajda), Manneh (83' Bainović), Prochazka, Janża - Jimenez, Sobczyk (58' Krawczyk)

Jagiellonia: Dziekoński - Olszewski, Arsenić (70' Wyjadłowski), Tiru, Wdowik - Makuszewski (70' Camara), Pospisil (86' Mystkowski), Romańczuk, Prikryl (70' Augustyn), Imaz - Puljić (76' Bortniczuk)