Fortuna Puchar Polski: Pewne zwycięstwo Piasta nad Resovią, dwa gole siedemnastolatka

Waldemar Fornalik - trener Piasta Gliwice

W meczu sobotnim spotkaniu Fortuna Pucharu Polski Piast Gliwice pojechał na wyjazd do Rzeszowa, gdzie zmierzył się z Apklan Resovią. Zawodnicy z Gliwic szybko wysunęli się na prowadzenie, którego nie wypuścili z rąk do samego końca, pewnie zwyciężając 4:0.

Na mecz z beniaminkiem Fortuna 1. ligi drużyna Waldemara Fornalika jechała z bojowym nastrojem. "Do Rzeszowa jedziemy po to, aby awansować" - mówił szkoleniowiec. Przedmeczowe zapowiedzi znalazły odzwierciedlenie na stadionie w Rzeszowie, gdzie nie było wątpliwości, że Piast miał na celu przejście do następnej rundy.

Mecz nie rozpoczął się zbyt dobrze dla gospodarzy. W 6. minucie Dominik Steczyk ruszył z indywidualną akcją i minął obrońcę, który musiał ratować się faulem. Sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał Piotr Parzyszek.

Bramkarz Resovii popełniał wiele błędów technicznych, które na jego szczęście nie skończyły się powiększeniem przewagi gliwiczan. W 17. minucie doszło do nieporozumienia z obrońcami, a chwilę później bramkarz się poślizgnął przy ustawianiu do strzału, jednak Parzyszek nie dał rady dołożyć kolejnej bramki.

Pod koniec pierwszej połowy mecz się trochę ożywił. Najpierw gliwiczanom przyznano rzut wolny w okolicach pola karnego gospodarzy, jednak obrońcy Resovii uporali się ze strzałem Kristophera Vidy. Chwilę później to Resovia przeprowadziła niebezpieczną akcję, ale piłka nie znalazła drogi do bramki Piasta.

Za to w ostatniej minucie doliczonego czasu byliśmy świadkami drugiego rzutu karnego w tym meczu. Po raz kolejny faulowany był Steczyk i tym razem to sam poszkodowany wykonał jedenastkę, przez co piłkarze schodzili do szatni przy wyniku 2:0 dla Piasta.

Na początku drugiej odsłony gospodarze przejęli inicjatywę. Pojawiły się też kontrowersje. Najpierw sędzia sprawdził VAR przy interwencji Tomasza Huka, by upewnić się, czy nie było zagrania ręką. Później, w 84. minucie była znowu wątpliwość, kiedy to Huk przepychał się z piłkarzem Resovii. Ponownie jednak sędzia nie podyktował jedenastki.

Już parę minut później mieliśmy 0:3. W samej końcówce spotkania Arkadiusz Pyrka przeprowadził dwie przebojowe akcje. Obie zakończyły się zdobyciem bramek i tym samym młody Pyrka ustalił wynik spotkania na 4:0.

Apklan Resovia Rzeszów - Piast Gliwice 0:4 (0:2)

Bramki: Piotr Parzyszek 6' (k), Dominik Steczyk 45' (k), Arkadiusz Pyrka 88', 92'

Apklan Resovia Rzeszów: Marceli Zapytowski - Mateusz Geniec, Dawid Kubowicz, Konrad Domoń, Przemysław Brychlik (77' Karol Twardowski) - Radosław Adamski, Michał Kuczałek, Cezary Demianiuk (63' Bartłomiej Wasiluk), Adrian Dziubiński (45' Kamil Radulj), Maksymilian Hebel - Szymon Feret (45' Jarosław Czernysz)

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Mikel Kirkeskov Andersen, Jakub Czerwinski, Tomasz Huk, Martin Konczkowski - Dominik Steczyk (70' Arkadiusz Pyrka), Patryk Sokołowski, Javier Ajenjo Hyjek (76' Tomasz Jodłowiec), Gerard Badia (76' Patryk Lipski) - Piotr Parzyszek (70' Michał Żyro), Kristopher Vida (61' Sebastian Milewski)