ME w kolarstwie: Paterski wysoko w elicie. Juniorzy wycofani z powodu zakażenia

Maciej Paterski zakończył mistrzostwa Europy w czołówce wyścigu ze startu wspólnego

Giacomo Nizzolo wywalczył we francuskiej miejscowości Plouay złoty medal kolarskich mistrzostw Europy w wyścigu ze startu wspólnego elity. Najlepszy z Polaków - Maciej Paterski - zajął siódme miejsce. Z powodu zakażenia koronawirusem jednego z zawodników z mistrzostw wycofana całą reprezentację Polski juniorów.

Nizzolo po finiszu wyprzedził Francuza Arnauda Demare i Niemca Pascala Ackermanna. Ten sam czas co zwycięzca uzyskało jeszcze 27 innych zawodników. W tej grupie poza Paterskim z biało-czerwonych był także Patryk Stosz, który został sklasyfikowany na 19. pozycji. Szymon Rekita był 44., z 10-sekundową stratą do czołówki.

Kolarze mieli do pokonania tego dnia 177,5 km.

Wcześniej w środę o medale w tej konkurencji walczyły zawodniczki do lat 23, które rywalizowały na trasie liczącej 82 km. Triumfowała Włoszka Elisa Balsamo. Marta Jaskulska, która w poniedziałek zdobyła brąz w jeździe indywidualnej na czas (to jedyny jak na razie medal wywalczony przez polską ekipę w tej imprezie), tym razem była 13.

Kadra polskich juniorów, która miała wystąpić w kolarskich mistrzostwach Europy we francuskiej miejscowości Plouay została wycofana po tym jak u jednego z zawodników wykryto zakażenie koronawirusem - poinformował PZKol. Nazwiska chorego zawodnika nie ujawniono.

Jak zaznaczono w związkowym komunikacie, juniorzy mieli rywalizować o medale ME w piątek, ostatniego dnia imprezy. Przypomniano, że w związku z pandemią Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wprowadziła specjalne procedury - wszystkie osoby mające wziąć udział w czempionacie Starego Kontynentu miały przed przystąpieniem do rywalizacji dwukrotnie wykonać test na obecność koronawirusa.

- U jednego z juniorów wynik pierwszego testu był "nierozstrzygający", co spowodowało przyspieszenie wykonania drugiego testu we Francji, który był pozytywny. Decyzją organizatora 5 zawodników oraz trener zostało wycofanych z mistrzostw Europy - poinformowano.

Polska ekipa w rozpoczętej w poniedziałek imprezie wywalczyła jak na razie jeden medal. Brąz w jeździe indywidualnej na czas wśród zawodniczek do lat 23 zdobyła Marta Jaskulska.