Adam Małysz wsparł akcję „Bezpieczna droga do szkoły”

Inne
Adam Małysz wsparł akcję „Bezpieczna droga do szkoły”
Fot. PAP
Adam Małysz pomagał we wtorek pierwszoklasistom z Tychów bezpiecznie przejść przez jezdnię.

Legendarny skoczek narciarski i kierowca rajdowy Adam Małysz pomagał we wtorek pierwszoklasistom z Tychów (Śląskie) bezpiecznie przejść przez jezdnię, przypominając dzieciom o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Sportowiec wsparł policyjną akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.

„Nie tylko my, dorośli, jako kierowcy musimy bardzo uważać na was, ale także wy musicie bardzo uważać na siebie – zawsze patrzeć w odpowiednią stronę i zawsze przechodzić na pasach” – mówił dzieciom Małysz podczas inauguracji akcji na boisku tyskiej szkoły podstawowej nr 22.

 

Jak wskazują policjanci ze śląskiej drogówki, bezpieczna droga dzieci do szkoły to wspólne zadanie kierowców, rodziców, policjantów, samorządowców i zarządców infrastruktury drogowej, ale także samych uczniów, którzy muszą mieć świadomość obowiązujących zasad – nie tylko tych dotyczących odblasków czy przechodzenia przez wyznaczone przejścia dla pieszych, ale również np. korzystania w drodze ze smartfonów - przyczyną wielu wypadków jest dziś zagapienie się w ekran komórki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Nowa koszulka reprezentacji Polski. Powrót do klasyki. 

 

Tradycyjnie śląscy policjanci będą w najbliższym czasie prowadzić w szkołach i przedszkolach prelekcje dotyczące bezpiecznego zachowania na drogach. W wielu z nich bierze udział pluszowy pies Sznupek – maskotka śląskiej policji, obecna także podczas wtorkowej inauguracji akcji edukacyjnej w Tychach.

 

Adam Małysz, który po zakończeniu kariery skoczka narciarskiego był kierowcą rajdowym, przypomniał, że nie pierwszy raz współpracuje ze śląską drogówką w akcjach edukacyjnych. „Wiem, że dla tych najmłodszych nie jestem już osobą tak znaną jak wcześniej, ale jak tylko mogę, to wspieram naszą policję i wspieram to, żeby dzieci mogły bezpiecznie dojść do szkoły” – podkreślił sportowiec.

 

„Trzeba cały czas edukować – nie tylko dzieci, ale przede wszystkim dorosłych, bo to dorośli nas uczą tych podstawowych, pozytywnych rzeczy. Jako kierowcy musimy bardzo uważać na przejściach dla pieszych, jednak również piesi muszą bardzo uważać na siebie dochodząc do przejść; tym bardziej dotyczy to dzieci” – tłumaczył skoczek.

 

ZOBACZ TAKŻE: Hokeiści Tampa Bay Lightning awansowali do finału Konferencji Wschodniej. 

Zgodnie z przepisami, dzieci od siódmego roku życia mogą już samodzielnie korzystać z dróg. Adam Małysz ocenił, że dziś infrastruktura drogowa sprawia, że jest bezpieczniej niż w okresie jego dzieciństwa – przy szkołach są oznakowane przejścia dla pieszych, coraz więcej z nich ma tzw. wysepki czy azyle na środki jezdni, jednak większy jest też ruch na drogach.'

 

„Trzeba teraz dużo bardziej uważać, ale wiele się nie zmieniło – dalej jesteśmy tylko i wyłącznie ludźmi i dalej jesteśmy narażeni na zagrożenia z zewnątrz; więc musimy bardzo uważać i przede wszystkim uważać na swoje dzieci” – podsumował sportowiec. „Życzę wam wszystkiego dobrego, miłego uczenia się” – powiedział tyskim pierwszoklasistom Małysz.

PAP, seb

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze