Komunikat PZPN: Groclin-Dyskobolia pozbawiony Pucharu Polski za 2005 rok!

Piłka nożna
Komunikat PZPN: Groclin-Dyskobolia pozbawiony Pucharu Polski za 2005 rok!
fot. PAP
Groclin decyzją PZPN-u został pozbawiony Pucharu Polski za 2005 rok.

"Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, po zapoznaniu się z raportem Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN oraz prawomocnymi wyrokami Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieście we Wrocławiu w Wydziale V Karnym oraz w Wydziale IV Karnym Odwoławczym, postanowił na środowym posiedzeniu Zarządu PZPN pozbawić klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005, przy jednoczesnym nie przyznawaniu tego tytułu innej drużynie" - brzmi komunikat PZPN-u.

Pełną treść komunikatu prezentujemy poniżej:

 

Uchwała nr VII/117 z dnia 2 września 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie pozbawienia przez Polski Związek Piłki Nożnej klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005.

 

§ 1

 

Działając na podstawie Art. 36 § 1 pkt 25) Statutu PZPN, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, po zapoznaniu się z Raportem Rzecznika Dyscyplinarnego PZPN z dnia 28 sierpnia 2020 r. oraz prawomocnymi wyrokami:

1. Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieście we Wrocławiu w Wydziale V Karnym z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie sygn. akt V K 766/16; i 2. Sądu Okręgowego we Wrocławiu w Wydziale IV Karnym Odwoławczym z dnia 30 lipca 2020 r. w sprawie sygn. akt IV Ka 146/20 – na wniosek Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, postanawia pozbawić klub Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005, przy jednoczesnym nie przyznawaniu tego tytułu innej drużynie.

 

§ 2

 

Stosownie do postanowień Art. 9 Statutu PZPN, w związku z Art. 12 § 1 pkt 3) Statutu PZPN, pozbawienie klubu Groclin-Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 stanowi realizację uprawnienia statutowego PZPN do podejmowania działań zmierzających do zapewnienia realizacji reguł fair play oraz uczciwej rywalizacji sportowej

w sytuacji, gdy fakt zjawiska oszustwa sportowego, związanego ze zdobyciem tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/2005 wynika z prawomocnego orzeczenia sądu powszechnego wydanego w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

§ 3

 

Niniejsza Uchwała obowiązuje od dnia uchwalenia i stanowi podstawę do dokonania stosownych zmian w annałach historii polskiej piłki nożnej.

 

Zobacz także: Jest kara dla Cracovii za korupcję! Odjęcie punktów i duża grzywna

Przypomnijmy, że ekipa Groclinu marsz po zwycięstwo w Pucharze Polski w sezonie 2004/2005 rozpoczęła od fazy grupowej, w której ekipa z Wielkopolski zajęła pierwsze miejsce przed GKS-em Bełchatów, Olimpią Sztum i Piastem Gliwice. W fazie pucharowej Groclin pokonał odpowiednio Odrę Wodzisław, Koronę Kielce oraz Legię Warszawa. W finale podopieczni Dusana Radolskiego pokonali Zagłębie Lubin 2:0.

 

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski to jedna z czołowych polskich drużyn pierwszej dekady XXI wieku. Klub dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo Polski, Puchar Ligi Polskiej, a także zasłynął z kapitalnych występów w Pucharze UEFA, eliminując m.in. Herthę Berlin oraz Manchester City. Groclin w swoim dorobku ma także Puchar Polski za sezon 2006/2007.

 

To kolejny werdykt PZPN-u w ostatnim czasie związany z aferą korupcyjną. Komisja Dyscyplinarna PZPN poinformowała o karze odjęcia Cracovii pięciu punktów w obecnym sezonie PKO BP Ekstraklasy i dodatkowej grzywnie w wysokości 1 mln zł. To kary za działania korupcyjne w rundzie wiosennej sezonu 2003/2004.

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie