Fogiel: Poprzednikiem Camavingi we francuskiej kadrze był… Polak

Piłka nożna
Fogiel: Poprzednikiem Camavingi we francuskiej kadrze był… Polak
fot. PAP/EPA
Od wtorkowego meczu Francja - Chorwacja (4:2), najmłodszym w historii francuskiej piłki zawodnikiem jest Eduardo Camavinga.

Od wtorkowego meczu Francja - Chorwacja (4:2), najmłodszym w historii francuskiej piłki zawodnikiem, który dostąpił zaszczytu gry w barwach seniorskiej kadry "Trójkolorowych" jest Eduardo Camavinga, który wychodząc na boisko miał 17 lat, 9 miesięcy i 29 dni. Przed nim – przez 65 lat – prowadził w tym rankingu piłkarz polskiego pochodzenia.

Mowa o Maryanei Wiśniewskim, który rozpoczynał karierę w reprezentacji Francji jako zawodnik RC Lens w 1955 roku, w zwycięskim 2:0 meczu ze Szwecją. Jako 21-latek błysnął również podczas mistrzostw świata 1958, u boku słynnego Raymonda Kopaszewski "Kopy", sięgając po brązowy medal. W sumie wystąpił 33 razy z kogutem na piersi, zdobywając 12 bramek.

 

We wtorkowy wieczór na Stade de France prymat odebrał mu jednak 17-letni, wywodzący się z Angoli, Eduardo Camavinga. Zagrał niespełna 30 minut, ale widać, że dojrzał, gra z wyczuciem i dużą determinacją. Rok gry w podstawowym składzie Stade de Rennes pozwolił mu się oswoić z wysokim poziomem. Po Platinim i Zidanie "Trójkolorowi" mają kolejny, wyjątkowy talent, który rokuje duże nadzieje na przyszłość.

 

Dzięki portalom społecznościowym o Camavindze wiemy praktycznie wszystko, poza jednym: czy się sprawdzi w najbliższych meczach i pójdzie śladami swoich wielkich poprzedników. Na tą odpowiedź trzeba będzie poczekać.

 

83-letni dzisiaj Wiśniewski, zanim Camavinga zadebiutował w reprezentacji, powiedział na jego temat: - Za bardzo go nie znam, ale widziałem jego występy ze Stade de Rennes. Życzę mu dużej kariery, a do mojego rekordu nią przywiązuje większej wagi, nigdy w przeszłości fakt, że byłem najmłodszym graczem, który wystąpił w reprezentacji Francji, specjalnie mnie nie podniecał - powiedział.

 

ZOBACZ TAKŻE: Camavinga najmłodszym graczem kadry Francji

 

Wśród najmłodszych debiutantów na czwartym miejscu w czołówce jest również mający polskie korzenie Georges Lech, który jak Wiśniewski karierę zaczynał w RC Lens (33 meczów A, 7 bramek).

 

Jak wygląda czołowa piątka najmłodszych reprezentantów Francji od zakończenia II Wojny Światowej?

 

1. Eduardo Camavinga – zadebiutował w meczu z Chorwacja (4:2), 8 września 2020 mając 17 lat, 9 miesięcy i 29 dni.
2. Marian Wiśniewski – 3 kwietnia 1955 ze Szwecja (2:0), 18 lat, 2 miesiące i 2 dni.
3. Kylian Mbappé – 25 marca 2017 z Luksemburgiem (3:1), 18 lat, 3 miesiące i 5 dni.
4. Georges Lech – 26 października 1963 z Bułgaria (3:1) 18 lat, 4 miesiące i 24 dni.
5. Serge Chiesa – 10 września 1969 z Norwegia (3:1) 18 lat, 9 miesięcy 15 dni.

 

Gdyby nie zwycięstwo nad Chorwacją, na pewno debiut Camavingi nie odbiłby się takim echem we francuskich mediach. Przed meczem Didier Deschamps dał kilka wskazówek swojemu lewonożnemu pomocnikowi: - Przede wszystkim żeby grał w sposób naturalny. Nawet bez publiczności występ w reprezentacji to duży ciężar i odpowiedzialność. Eduardo grał z dużą swobodą. Pod względem atletycznym prezentuje się dobrze. Mimo młodego wieku świetnie rozgrywa piłkę. Ma potencjał, aby wrócić jeszcze wiele razy do kadry - stwierdził francuski selekcjoner.


Deschamps wyraził również zadowolenie z gry i wyniku mistrzów świata. Ponadto ustawienie 3-2-5 się sprawdziło, więc to kolejny powód do dumy, bo taktyka to jedno, ale gra i dobry wynik to coś dodatkowego.

 

Tadeusz Fogiel z Paryża, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze