PlusLiga: Tradycji stało się zadość. Wygrana GKS Katowice po tie-breaku

Tradycji stało się zadość. GKS Katowice wygrał w tie-breaku.

Są siatkarze z Katowic - jest tie-break. Ekipa Grzegorza Słabego źle rozpoczęła spotkanie na swoim boisku, tracąc dwa sety. Powrót do bardzo dobrej dyspozycji w drugiej części meczu pomógł katowiczanom triumfować ostatecznie nad Stalą Nysa (3:2), która przegrała drugie spotkanie z rzędu. Tytuł MVP przypadł atakującemu Jakubowi Jaroszowi.

Początek meczu był... przeciętny po obu stronach boiska. Zarówno katowiczanie, jak i goście z Nysy zanotowali na swoim koncie kilka skutecznych akcji, ale z drugiej strony popełniali też błędy w zagrywce i ataku. W środkowej części seta ekipa Krzysztofa Stelmacha zaliczyła okres zdecydowanie lepszej gry, zdobywając oczka z zagrywki i po bloku, ale passa szybko została przerwana przez gospodarzy. Obie ekipy nie zwalniały ręki w ataku, a końcówka była niezwykle zacięta. Set zakończył się zwycięstwem dla nysian po skutecznej akcji Zbigniewa Bartmana z lewego skrzydła.

Druga część spotkania rozpoczęła się podobnie do pierwszej: obie drużyny punkty zdobyte po udanych akcjach traciły w wyniku błędów, głównie tymi przy zagrywce. Wydawało się, że z upływem czasu gra wyglądać będzie coraz lepiej, bo zepsute serwisy przekształciły się w asy, ale to nie trwało długo. W końcówce uczestnicy poniedziałkowego spotkania znowu popełniali mnóstwo błędów serwisowych. Ostatnie akcje należały do Stali, która po trzech udanych atakach wygrała drugiego seta z rzędu.

Poirytowani gospodarze mocno poprawili grę w kolejnej odsłonie i już na samym początku wypracowali pięciopunktową przewagę (7:2). Fantastyczną dyspozycję zaprezentowali też w obronie i zagrywce, z kolei gra siatkarzy z Nysy jakby osłabła. Dalsza część trzeciego seta przebiegała pod dyktando ekipy Grzegorza Słabego (13:6, 17:11), ale w samej końcówce goście wrócili do walki, w czym pomógł im udany atak Bartosza Bućki z szóstej strefy i as serwisowy Bartmana. Ostatecznie triumfowali katowiczanie, a partię zamknął pipem Kamil Kwasowski.

W czwartym secie nysianie znowu zaprezentowali bardzo dobrą dyspozycję, a Bartman i Michał Filip popisywali się seriami skutecznych ataków. Po drugiej stronie boiska wtórowali im Kwasowski i Jakub Jarosz. W środkowej części tej partii do głosu doszli gospodarze, którzy odskoczyli rywalom na siedem, a później nawet osiem punktów (17:10, 19:11) i pewnie kontrolowali grę. Tradycji stało się zadość i o wyniku zadecydował tie-break.

Obie ekipy równo weszły w ostatnią odsłonę poniedziałkowego spotkania i właściwie do końca seta walczyły punkt za punkt. Gospodarzom w samej końcówce udało się wreszcie wypracować dwupunktową przewagę (14:12), a po autowym ataku Michała Filipa mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

GKS Katowice - Stal Nysa 3:2 (23:25, 20:25, 25:21, 25:18, 15:12)

MVP: Jakub Jarosz

GKS Katowice: Adrian Buchowski, Jan Firlej, Jakub Jarosz, Kamil Kwasowski, Jan Nowakowski, Miłosz Zniszczoł - Dustin Watten (libero) - Emanuel Kohut, Jakub Nowosielski, Dawid Ogórek, Jakub Szymański

Stal Nysa: Zbigniew Bartman, Michał Filip, Marcin Komenda, Bartłomiej Lemański, Łukasz Łapszyński, Moustapha M Baye - Michał Ruciak (libero) - Bartosz Bućko, Kamil Dembiec, Patryk Szczurek, Wassim Ben Tara, Maciej Zajder.

Wyniki meczów 2. kolejki PlusLigi:

2020-09-18: Cuprum Lubin – Verva Warszawa Orlen Paliwa 2:3 (25:20, 25:23, 18:25, 21:25, 12:15)
2020-09-19: Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:0 (25:21, 25:16, 25:18)
2020-09-19: Indykpol AZS Olsztyn – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (22:25, 21:25, 27:29)
2020-09-19: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – MKS Będzin 3:0 (25:16, 25:19, 25:23)
2020-09-20: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3 (27:25, 24:26, 24:26, 23:25)
2020-09-20: Cerrad Enea Czarni Radom – Trefl Gdańsk 0:3 (19:25, 21:25, 11:25)

2020-09-21: GKS Katowice – Stal Nysa 3:2 (23:25, 20:25, 25:21, 25:18, 15:12)