Utalentowany 15-letni siatkarz podbił serca kibiców! Kim jest Maksymilian Granieczny?

Siatkówka
Utalentowany 15-letni siatkarz podbił serca kibiców! Kim jest Maksymilian Granieczny?
fot. Polsat Sport

Maksymilian Granieczny to piętnastoletni siatkarz, który zadebiutował w meczu kwalifikacji Ligi Mistrzów. Libero z Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla dostał w czwartek szansę zaprezentowania swoich umiejętności w najbardziej prestiżowych rozgrywkach siatkarskich na Starym Kontynencie, w meczu z Draisma Dynamo Apeldoorn.

Granieczny urodził się 7 lipca 2005 roku i pochodzi z Czernicy. Młody libero znalazł się w kadrze pierwszego zespołu na ostatni mecz turnieju kwalifikacyjnego Ligi Mistrzów z holenderskim klubem Draisma Dynamo Apeldoorn. Nie przez przypadek.

 

Z powodu urazu Stanisława Wawrzyńczyka, trener Luke Reynolds przestawił w czwartkowym spotkaniu na przyjęcie nominalnego libero Szymona Bińka, natomiast wsparciem dla Jakuba Popiwczaka miał być w tym spotkaniu Granieczny.

 

15-latek wszedł na plac gry w drugim secie, przy stanie 24:15 dla Jastrzębskiego Węgla. Wówczas jeszcze nie udało mu się dotknąć piłki. Później ponownie otrzymał szansę pokazania swoich umiejętności, kiedy w trzecim secie gospodarze prowadzili 21:14. Granieczny przyjął zagrywkę rywali "w punkt", perfekcyjnie dograł do Eemiego Tervaporttiego, a akcję tę skutecznym atakiem zamknął Mohamed Al Hachdadi. Jastrzębski Węgiel wygrał całe spotkanie 3:0 i awansował do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Akcje z udziałem Maksymiliana Graniecznego w załączonym materiale wideo:

 

 

– Już podczas porannego treningu z nami "Maks" pokazał niezłe jak na swój wiek umiejętności. Moi podopieczni naprawdę ucieszyli się z możliwości jego występu w dzisiejszym spotkaniu. To było ważne dla klubu, dla jemu podobnych młodych adeptów, że można otrzymać takową szansę, że jest to realne. To dało wiele szczęścia jemu samemu, ale jeśli spojrzy się na wsparcie jakie dał mu nasz zespół, to jest to też budujące w kontekście tego, jak dobrze funkcjonuje nasza grupa – powiedział trener Reynolds.

 

"Maksiu" jest obecnie uczniem II klasy Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego "Jastrzębski Węgiel". Do Akademii Talentów trafił w 2016 roku z Górnika Radlin. Wcześniej trenował gimnastykę sportową. Ma na swoim koncie mistrzostwo Polski młodzików wywalczone przed rokiem w Krośnie Odrzańskim. Tam też został wybrany najlepszym libero turnieju.

 

Obecnie jest już kadetem, ale w związku z przerwanym na wiosnę przez pandemię sezonem w rozgrywkach młodzieżowych, w najbliższy weekend będzie miał on okazję obronić tytuł najlepszej drużyny w kraju jeszcze w swojej byłej, młodszej kategorii wiekowej. Na talencie Graniecznego już poznali się jego trenerzy.

 

Zobacz także: Nowa gwiazda Jastrzębskiego Węgla zachwyciła komentatorów! "Mi się to nigdy nie udało!" (WIDEO)

 

– Jest to wielka nadzieja jastrzębskiej siatkówki. Ale prowadzimy go spokojnie, niczego nie przyspieszając. Tak, by w przyszłości na stałe zasilił szeregi pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla, a także trafił do seniorskiej reprezentacji Polski – stwierdził Dariusz Luks, trener-koordynator Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

 

– Bardzo profesjonalny zawodnik, przykładający się do pracy – skomplementował 15-latka inny z trenerów z AT Jakub Dejewski.

 

Na razie Maksymilian jest reprezentantem Polski w swojej kategorii wiekowej, w kadrze U–16.

 

– Jest to chłopak z chłodną głową, który zna swoje cele sportowe, a do tego ma świetne wyniki w nauce ze średnią ponad 5.3! Jemu "woda sodowa" do głowy na pewno nie uderzy – dodał Luks.

 

Przed rokiem jako 14-latek Maksymilian zadebiutował w II lidze. Dziś ma już za sobą debiut na europejskich salonach.

 

– Kiedy wchodziłem na boisko, na pewno pojawił się lekki stres. Ale wsparcie całego zespołu było ogromne. Starsi koledzy bardzo ciepło mnie przyjęli i ten stres z każdą chwilą mijał. Bardzo cieszyłem się z tego, że mogłem stać na boisku obok nich i zakończyć set. To było dla mnie cenne doświadczenie i chcę dalej iść do przodu – przyznał Granieczny, którego w czwartek z trybun jastrzębskiej hali mocno wspierali jego rodzice.

 

Dotychczas najmłodszym debiutantem w oficjalnym meczu w barwach Jastrzębskiego Węgla był Jakub Popiwczak. Od dziś rekord ten należy do Maksymiliana Graniecznego.

RM, Polsat Sport, Jastrzębski Węgiel
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie