Tie-break wyłonił triumfatora Memoriału Arkadiusza Gołasia. ZAKSA ograła Jurajskich Rycerzy

ZAKSA wygrała Memoriał Arkadiusza Gołasia 2022.

W rozegranym w Zalasewie koło Swarzędza finale XVII Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle wygrali z Aluron CMC Wartą Zawiercie 3:2. W meczu o trzecie miejsce drużyna Barkom Każany Lwów pokonała Berlin Recycling Volleys 3:1.

Drugi dzień turnieju rozpoczęło spotkanie o trzecie miejsce, w którym drużyna Barkom Każany Lwów zmierzyła się z Berlin Recycling Volleys. Premierowa partia rywalizacji obu ekip przyniosła zdecydowane zwycięstwo drużyny z Ukrainy, która już w środkowej części wypracowała znaczącą przewagę (17:11). W końcówce kontrolowała sytuację, a wygraną przypieczętował skutecznym atakiem Ołeh Szewczenko (25:18).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęła ekipa ze Lwowa (12:9), ale później do głosu doszli siatkarze BRV (15:19, 20:23). Ich zwycięstwo stało się faktem po ataku Rubena Schotta (22:25). Trzecia partia toczyła się jednak przy przewadze siatkarzy Barkom Każany, a kluczową rolę odegrały zagrywki ekipy z Ukrainy. Świetnie w tym elemencie prezentował się rozgrywający Murat Yenipazar, który zanotował kilka asów (12:7, 13:7, 24:18). Wynik na 25:19 ustalił punktowy blok. W czwartym secie minimalną przewagę mieli siatkarze z Berlina, ale wszystko rozstrzygnęło się w emocjonującej końcówce, zwieńczonej rywalizacją na przewagi. Barkom Każany miały dwie piłki meczowe, a w końcu wykorzystali trzecią. Spotkanie zakończył asem serwisowym Yenipazar (26:24).

Nagrody MVP za to spotkanie otrzymali: Murat Yenipazar (Barkom Każany Lwów) oraz Saso Stalekar (Berlin Recycling Volleys).

Skrót meczu Barkom Każany - BRV:

W wielkim finale Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle rywalizowała z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Obie ekipy nie mogły skorzystać w tym turnieju ze wszystkich zawodników. W ZAKSIE zabrakło Aleksandra Śliwki (przeziębienie) i Twana Wiltenburga (uraz); w ekipie z Zawiercia – Dawida Konarskiego, który kilka dni temu został ojcem.

W pierwszym secie oglądaliśmy wyrównaną walkę obu drużyn, w końcówce jednak przewagę uzyskali zawiercianie. Po asie serwisowym Bartosza Kwolka było 16:20, później 17:23 i... kędzierzynianie ruszyli do odrabiania strat. Po serii dobrych zagrywek Łukasza Kaczmarka złapali punktowy kontakt (22:23), jednak skuteczne ataki Dawida Dulskiego i Kwolka rozstrzygnęły seta na korzyść Jurajskich Rycerzy (22:25). Zawiercianie kontynuowali dobrą grę w kolejnej partii i uzyskali przewagę (11:15). ZAKSA odrobiła jednak straty (18:18) i rozegrała końcówkę po swojej myśli. Wynik tej części meczu na 25:23 ustalił Wojciech Żaliński.

Kędzierzynianie efektownie rozpoczęli trzecią odsłonę (5:1). Rywale odrobili straty (11:11), ale ZAKSA szybko odbudowała przewagę (18:14). Dobrą zmianę dał Adrian Staszewski. W końcówce utrzymywała punktowy dystans (21:17), a przestrzelona zagrywka zamknęła seta (25:20). W czwartej odsłonie znów przewagę miała ekipa z Kędzierzyna-Koźla (4:1, 11:7), ale i tym razem zawiercianie odrobili straty z początku. Wygrali osiem akcji z rzędu (12:17), a popis w polu serwisowym dał Kwolek. To był kluczowy moment seta, bo choć ZAKSA goniła wynik, zawiercianie utrzymali przewagę. Seta zakończył as serwisowy Dulskiego (20:25).

W tie-breaku dominowała ZAKSA, która przy zmianie stron miała aż sześć oczek zaliczki (8:2). Mistrzowie Polski spokojnie dowieźli przewagę do końca. Przestrzelona zagrywka rywali dała im piłkę meczową. Gdy w kolejnej akcji piłka po obronie Marcina Janusza wpadła w boisko rywali (15:8), drużyna z Kędzierzyna-Koźla mogła świętować zwycięstwo w turnieju.

Nagrody MVP za to spotkanie otrzymali: Adrian Staszewski (Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle) oraz Bartosz Kwolek (Aluron CMC Warta Zawiercie).

Skrót meczu ZAKSA - Aluron:

Wyniki meczów XVII Agrobex Memoriału Arkadiusza Gołasia 2022:

2022-09-24: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Barkom Każany Lwów 3:0 (25:21, 25:19, 25:17)
2022-09-24: Aluron CMC Warta Zawiercie – Berlin Recycling Volleys 3:0 (25:21, 27:25, 28:26).

2022-09-25: Barkom Każany Lwów – Berlin Recycling Volleys 3:1 (25:18, 22:25, 25:19, 26:24)

2022-09-25: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Aluron CMC Warta Zawiercie 3:2 (22:25, 25:23, 25:20, 20:25, 15:8).