Powstanie musical o życiu legendarnego piłkarza i trenera Johana Cruyffa

Piłka nożna
Powstanie musical o życiu legendarnego piłkarza i trenera Johana Cruyffa
Fot. PAP
Johan Cruyff piłkarsko wyprzedzał swoją epokę.

Powstanie musical o życiu legendarnego holenderskiego piłkarza, a następnie trenera Johana Cruyffa. Sztukę przygotowuje teatr AFAS z miejscowości Leusden położonej około 50 km od Amsterdamu.

Tytuł sztuki to „14, musical”, bo właśnie z takim numerem na koszulce grał przez większą cześć kariery słynny zawodnik, o którym fachowcy mówili, że wyprzedzał swoje czasy.

 

Reżyser sztuki Tom De Ket określił Cruyffa jako osobę o złożonej osobowości, której życie znakomicie nadaje się na teatralną scenę.

 

Włodzimierz Lubański: Potęga Holandii się odradza, a Brzęczka popieram!

 

„Historia jego życia jest złożona i dramatyczna, i to się sprawdzi bardzo dobrze w teatrze. To będzie sztuka o ambicji, miłości, przyjaźni, ale także o zazdrości, samotności i zdradzie”- powiedział reżyser w rozmowie z holenderską publiczną stacją NOS.

 

Cruyff zmarł w marcu 2016 r. w Barcelonie w wieku 68 lat, przegrywając walkę z nowotworem płuc.

 

W 1999 roku został wybrany najlepszym europejskim piłkarzem stulecia. W światowym zestawieniu zajął drugie miejsce, ustępując Pelemu. Jest trzykrotnym zdobywcą Złotej Piłki (1971, 1973, 1974).

 

Największe sukcesy odnosił jako zawodnik Ajaksu Amsterdam, Barcelony i reprezentacji Holandii. Podczas kariery powszechnie nazywano go "piłkarzem roku 2000", bo zdaniem wielu wyprzedził swoje czasy. W reprezentacji Holandii w latach 1966-1978 rozegrał 48 spotkań i zdobył 33 gole. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem - pracował w Ajaksie i Barcelonie, a następnie prowadził reprezentację Katalonii.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej wpływowi ludzie w holenderskiej piłce. Na podium… nieżyjąca gwiazda

 

Przez wiele lat zmagał się z nałogiem nikotynowym. W 1991 roku, kiedy wykryto u niego chorobę wieńcową i przeszedł operację serca, postanowił rzucić palenie i zaczął promować zdrowy styl życia. Włączył się do kampanii antynikotynowej. W gazetach i na plakatach przestrzegał: "Futbol dał mi wszystko, ale palenie mogłoby mi to wszystko odebrać"

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie