Giro d'Italia: Filippo Ganna wygrał kolejną czasówkę, awans Rafała Majki

Filippo Ganna (Ineos Grenadiers).

Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) wygrał 14. etap wyścigu kolarskiego Giro d'Italia, jazdę indywidualną na czas z Conegliano do Valdobbiadene. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) uzyskał 16. wynik, a w klasyfikacji generalnej awansował na szóste miejsce.

Ganna, mistrz świata z Imoli w tej konkurencji, zwyciężył w drugiej czasówce w tegorocznym Giro. Był najszybszy także w otwierającej wyścig próbie na Sycylii. W sobotę znów nie dał szans rywalom, wyprzedzając o 26 sekund swojego kolegę z drużyny Australijczyka Rohana Dennisa oraz o 1.09 Amerykanina Brandona McNulty'ego (UAE-Team Emirates).

"To zwycięstwo nie było planowane. Wycofanie się naszego lidera Gerainta Thomasa było nieszczęściem, ale dla mnie zamieniło się w szczęście" - powiedział Ganna. Włoch wygrał już trzeci etap w tegorocznej edycji, bo oprócz dwóch czasówek triumfował także po samotnej ucieczce na piątym odcinku w Camigliatello Silano.

Jazda na czas nie jest mocną stroną Majki, ale tym razem spisał się bardzo dobrze, pokonując m.in. Włocha Vincenzo Nibalego i Duńczyka Jakoba Fuglsanga. Tuż przed kolarzem z Zegartowic uplasował się mistrz Polski Kamil Gradek (CCC).

Lider wyścigu Portugalczyk Joao Almeida (Deceuninck-Quick Step) uzyskał szósty czas i w klasyfikacji generalnej powiększył do 56 sekund przewagę nad Holendrem Wilco Keldermanem (Sunweb) oraz do 2.11 nad Hiszpanem Pello Bilbao (Bahrain-McLaren).

Majka przesunął się z ósmej na szóstą pozycję, a jego strata do lidera wynosi 2.33.

Przed startem organizatorzy poinformowali, że wszyscy kolarze i członkowie sztabów ekip mieli negatywne wyniki testów na koronawirusa, którym poddali się w czwartek i w piątek. Na początku tygodnia z tego powodu wycofały się dwie drużyny: Jumbo-Visma oraz Mitchelton-Scott.

W niedzielę uczestników Giro czeka górski sprawdzian długości 185 km, z trzema podjazdami drugiej kategorii i z 14-kilometrową wspinaczką do mety w ośrodku narciarskim Piancavallo w Dolomitach.