Alekno nie wpuścił Bednorza. Zaskakująca zmiana Muzaja

Maciej Muzaj opuścił parkiet w drugim secie meczu z Fakiełem.

W Kazaniu rozgrywany jest turniej półfinałowy Pucharu Rosji, w którym uczestniczą kluby reprezentantów Polski – Bartosza Bednorza (Zenit Kazań) i Macieja Muzaja (Ural Ufa). W niedzielę, w starciu decydującym o awansie do Final Four, Zenit zmierzy się z Fakiełem Nowy Urengoj.

W dniach 6–8 listopada w Kazaniu rozgrywany jest półfinałowy turniej Pucharu Rosji. Zwycięzca grupy wywalczy awans do turnieju Final Four, który odbędzie się w dniach 25–26 grudnia w Petersburgu. W spotkaniu inaugurującym zmagania Fakieł Nowy Urengoj pewnie pokonał Gazprom-Jugra Surgut 3:0. W drugim piątkowym meczu Zenit Kazań wygrał z Uralem Ufa 3:1.

W pierwszym sobotnim spotkaniu drugiej serii gier Zenit zmierzył się z ekipą Gazprom-Jugra. Trener Władimir Alekno dał w tym meczu odpocząć kilku czołowym zawodnikom. Na parkiecie nie pojawili się Bartosz Bednorz, Aleksandr But´ko i Aleksandr Wołkow. W kadrze meczowej zabrakło natomiast Earvina N’Gapetha. Francuski przyjmujący z powodu urazu opuścił parkiet w drugim secie wcześniejszego starcia z Uralem.

Nawet bez tych gwiazd ekipa ze stolicy Tatarstanu pewnie wygrała to spotkanie. W dwóch pierwszych setach Zenit zdominował przeciwników, pewnie wygrywając 25:18 i 25:17. W trzecim rywale trochę się postawili, w końcówce złapali punktowy kontakt (22:21), ale skuteczne ataki Andrieja Surmaczewskiego i Artioma Wolwicza pozwoliły faworytom odskoczyć na 24:21. Seta i całe spotkanie zakończyła przestrzelona zagrywka ekipy z Surgutu (25:22). Mecz ten wliczono również do bilansu Superligi (10. kolejka).

Drugie spotkanie, w którym Ural Ufa zmierzył się z Fakiełem Nowy Urengoj, dostarczyło więcej emocji. Po zwycięstwie w zaciętym czwartym secie (26:24), Ural doprowadził do tie-breaka. W nim górą byli jednak siatkarze Fakieła (7:15), którzy zanotowali drugie zwycięstwo. W tej sytuacji niedzielne starcie Fakieł – Zenit wyłoni uczestnika Final Four Pucharu Rosji.

W ekipie z Ufy zagrał Maciej Muzaj. Reprezentant Polski nie będzie mógł zaliczyć tego spotkania do udanych. Trener Igor Szulepow zmienił go w drugim secie, przy stanie 7:12 i wprowadził na parkiet 19-letniego Artioma Babuszkina. Muzaj do momentu zmiany wywalczył dla swej drużyny sześć punktów (6/15 w ataku = 40% skuteczności).

Zmiana Muzaja była dość nieoczekiwana. Być może, przy małych szansach na awans do Final Four, chodziło o sprawdzenie rezerw. Debiutujący w drużynie Babuszkin wypadł poprawnie (7/14 w ataku = 50% skuteczności).

– Muzaj grał mniej więcej normalnie. Naprawdę nie rozumiałem tej zmiany. Nie widziałem dla niej motywu. Ural to dobry zespół, zamiast Muzaja wyszedł młody zawodnik i też dobrze zagrał – przyznał po meczu trener Fakieła Camillo Placi w rozmowie z portalem port.business-gazeta.ru.

– Najważniejsze, że wygraliśmy. Postaramy się zregenerować siły przed meczem z Zenitem i w niedzielę dać z siebie wszystko. Kazań jest faworytem, ​​to mocna drużyna. Postaramy się cieszyć grą i zadowolić kibiców – dodał szkoleniowiec.

Turniej półfinałowy Pucharu Rosji siatkarzy (Kazań, 6–8 listopada):

2020-11-06: Fakieł Nowy Urengoj – Gazprom-Jugra Surgut 3:0 (25:16, 25:20, 25:18)
2020-11-06: Zenit Kazań – Ural Ufa 3:1 (25:22, 27:29, 25:18, 25:19)

2020-11-07: Zenit Kazań – Gazprom-Jugra Surgut 3:0 (25:18, 25:17, 25:22)
2020-11-07: Ural Ufa – Fakieł Nowy Urengoj 2:3 (25:22, 18:25, 17:25, 26:24, 7:15)

2020-11-08: Gazprom-Jugra Surgut – Ural Ufa
2020-11-08: Fakieł Nowy Urengoj – Zenit Kazań.