Nie żyje były bokser i ceniony trener Teofil Kowalski

Sporty walki
Nie żyje były bokser i ceniony trener Teofil Kowalski
Fot. PAP
W poniedziałek w Krakowie, po długiej chorobie, zmarł były znany bokser i ceniony trener Teofil Kowalski.

W poniedziałek w Krakowie, po długiej chorobie, zmarł były znany bokser i ceniony trener Teofil Kowalski, który przez większość swojego życia był związany z miejscową Wisłą.

Kowalski urodził się w 1935 roku w Przemyślu i tam, w tamtejszej Polonii, rozpoczął treningi bokserskie. Po przeprowadzce do Krakowa, gdzie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, był zawodnikiem Garbarni, a potem Wisły. W 1958 i 1961 roku został mistrzem Polski w kategorii koguciej.

 

W sumie stoczył 412 walk, z czego 359 wygrał, w tym 120 przed czasem. Cztery razy wystąpił w reprezentacji Polski prowadzonej przez Feliksa Stamma.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Krzysztof Pajewski, pierwszy polski mistrz świata w taekwondo. Miał koronawirusa

 

W 1968 roku rozpoczął pracę trenerską. W 1976 roku został animatorem turnieju o "Złotą Rękawicę Wisły", którego 39. edycja odbyła się grudniu ubiegłego roku. W imprezie tej swoje pierwsze bokserskie sukcesy odnosili m.in.: Tomasz Adamek, Mariusz Wach, Artur Szpilka i Andrzej Wawrzyk.

 

W 2006 roku Teofil Kowalski został, postanowieniem prezydenta RP, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

MB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie