Plusliga: W Treflu oddadzą krew dla zakażonych koronawirusem

Siatkówka
Plusliga: W Treflu oddadzą krew dla zakażonych koronawirusem
Fot. CyfraSport
W Treflu oddadzą krew dla zakażonych koronawirusem.

Czterech przedstawicieli występującego w siatkarskiej ekstraklasie Trefla Gdańsk, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, odda krew dla chorych na SARS-CoV-2. W tym gronie są prezes klubu Dariusz Gadomski i trener Michał Winiarski.

W sumie w Treflu zainfekowane zostały 22 osoby - 14 zawodników pierwszej drużyny, jeden gracz drugiego zespołu, pięciu członków sztabu szkoleniowego oraz dwie osoby z administracji klubu.

 

W przypadku osób, które zakażone były w październiku, w tym tygodniu mija niemal miesiąc od zakończenia izolacji domowej, a to jest minimalny wymagany czas pozwalający na oddanie krwi.

 

Po sprawdzeniu wszystkich przeciwwskazań dyskwalifikujących potencjalnych dawców, w środę rano w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku krew zamierza oddać czterech przedstawicieli Trefla - prezes klubu Dariusz Gadomski, trener Michał Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła oraz Michał Kardasz z klubowego działu marketingu.

 

ZOBACZ TAKŻE: PlusLiga: Emocje tylko w trzecim secie. Jastrzębski Węgiel pewnie pokonał Cuprum

 

"Przy pierwszej fali zakażeń prezes Gadomski podkreślił, że w miarę możliwości oddanie krwi będzie naszą powinnością. W Treflu wszyscy przeszli przez zakażenie bez większych problemów, głównie z typowymi objawami jak podwyższona temperatura, ból głowy, utrata węchu i smaku, więc chcemy podzielić się osoczem z tymi, którzy toczą zdecydowanie trudniejszą walkę z koronawirusem. Od ozdrowieńców pobiera się 450 ml krwi, z której otrzymywane jest około 220-230 ml osocza. Dzięki przeciwciałom w nim zawartym uzyskuje się lek, który pomaga ciężko chorym na SARS-CoV-2" – powiedziała rzecznik gdańskiego klubu Justyna Gdowska.

 

Na taki krok nie mogą jednak zdecydować się w tym momencie siatkarze Trefla.

 

"W przypadku zawodników oddanie osocza wiązałoby się z koniecznością przeprowadzenia dwóch dni luźniejszych treningów, z mniejszą liczbą ćwiczeń na ręce, a to obecnie nie jest możliwe. Apelujemy jednak do wszystkich swoich kibiców i fanów siatkówki z całego kraju, którzy również przeszli przez zakażenie SARS-CoV-2 i mogą zostać dawcami, by udali się do Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i oddali krew" - dodała.

MB, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Mecz Kaszubski w Ergo Arenie

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie