Będzie ważna zmiana w piłce nożnej? FIFA chce poprawić przepis dotyczący spalonego

Piłka nożna
Będzie ważna zmiana w piłce nożnej? FIFA chce poprawić przepis dotyczący spalonego
fot. PAP/EPA
FIFA chce poprawić przepis dotyczący spalonego, który jest obecnie źródłem częstych kontrowersji.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) chce poprawić przepis dotyczący spalonego, który jest obecnie źródłem częstych kontrowersji - powiedział szef tej organizacji Gianni Infantino. Wśród ekspertów nie ma jednak zgodności opinii.

Wprowadzenie technologii VAR pozwoliło sędziom dostrzec spalone, które byłyby niewidoczne gołym okiem. Jednak wiele osób uważa, że chociaż technicznie poprawne, to tak marginalne spalone nie są zgodne z duchem gry, zwłaszcza gdy podjęcie decyzji zajmuje kilka minut. - Przepis o spalonym ewoluował przez ostatnie 100 lat i teraz dyskutujemy nad tym ponownie - powiedział Infantino.

 

- Chcemy sprawdzić, czy możemy ulepszyć zasadę spalonego, nie ze względu na VAR, ale dlatego, że chcemy wspierać ofensywną piłkę nożną. Zatem pytanie brzmi, czy powinniśmy dać więcej przewagi atakującemu piłkarzowi, tak jak ewoluował spalony przez lata? I czy pomogłoby to, gdyby nie było już marginalnych spalonych? To dyskusje, które obecnie się toczą - dodał.

 

ZOBACZ TAKŻE: Giovanni van Bronckhorst odchodzi z Guangzhou R&F  

 

Kwestia jest omawiana przez Międzynarodową Radę Futbolu (IFAB), w której FIFA ma połowę z ośmiu głosów. Infantino powiedział, że nie jest łatwo znaleźć płaszczyznę porozumienia wśród ekspertów, w tym byłych piłkarzy i sędziów. - Poglądy i opinie są zwykle podzielone - przyznał.

 

Przy okazji Infantino po raz kolejny obronił decyzję o wprowadzenia VAR do futbolu. - VAR pomaga piłce nożnej, na pewno nie niszczy futbolu. Myślę, że musimy również pamiętać, że został wprowadzony dwa lata temu, a nie 200 lat temu - podkreślił szef FIFA.

 

Dodał, że popełniono błędy, ponieważ wielu arbitrom wciąż brakowało doświadczenia z technologią. - Wielu z tych sędziów nie dorastało z VAR - zaznaczył Infantino.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze