25 punktów Muzaja w starciu z Kuzbassem! Tie-break rozstrzygnął mecz w Ufie

Siatkarze Uralu Ufa przegrali z Kuzbassem Kemerowo 2:3 w meczu 14. kolejki rosyjskiej Superligi. Maciej Muzaj zdobył dla swej drużyny 25 punktów, ale dobra postawa polskiego atakującego nie wystarczyła gospodarzom do pokonania wyżej notowanego rywala.

Pierwszy set miał wyrównany przebieg, a skuteczna gra Muzaja bardzo pomogła ekipie z Ufy. Partię zakończyła zacięta walka na przewagi, z której zwycięsko wyszli gospodarze. Decydujące akcje wygrał Ural. Najpierw Muzaj przedarł się przez blok rywali, a chwilę później Anton Karpuchow zaatakował w aut (31:29).

Druga odsłona również długo była wyrównana, ale w końcówce wyraźną przewagę uzyskała ekipa z Kemerowa. Skuteczny blok przyniósł gościom piłkę setową, a w kolejnej akcji Karpuchow wywalczył brakujący punkt (20:25). Set numer trzy był bardzo jednostronny. Kuzbass przejął inicjatywę i dominował na parkiecie, w końcówce kontrolując sytuację. Aleksandr Markin atakiem z drugiej linii wywalczył piłkę setową (16:24), a przestrzelona zagrywka Uralu zamknęła seta (17:25).

Czwarta partia również była jednostronna, toczyła się jednak przy wyraźnej przewadze gospodarzy. Gdy Muzaj popisał się skutecznym atakiem, a po chwili trafił zagrywką Ivana Zaytseva, było 17:11. W kolejnej akcji Dmitrij Kolienkowski skończył długą wymianę, jeszcze powiększając przewagę ekipy z Ufy. W końcówce przyjezdni zmniejszyli punktowy dystans, ale Ural spokojnie zmierzał po wygraną, którą skutecznym atakiem przypieczętował Muzaj (25:21).

Zwycięzcę wyłonił więc tie-break, w którym wyraźnie lepsi byli goście. Mieli cztery oczka zaliczki przy zmianie stron (4:8 – po asie serwisowym Jewgienija Siwożeleza), którą utrzymali w końcówce. Siatkarze Uralu dwukrotnie nie poradzili sobie z zagrywkami Markina (7:13). Siwożelez wywalczył piłkę meczową, obijając blok przeciwników, a w ostatniej akcji tego spotkania skutecznie zaatakował po skosie.

Maciej Muzaj wywalczył 25 oczek (22/37 = 59% skuteczności w ataku + 2 punktowe bloki + 1 as serwisowy) i był wraz z Aleksandrem Markinem z Kuzbassu najlepiej punktującym graczem meczu; Ivan Zaytsev uzyskał 18 oczek. Siatkarze z Kemerowa odnieśli dziewiąte zwycięstwo w swym jedenastym ligowym meczu. Ural w trzynastym spotkaniu poniósł siódmą porażkę.

Ural Ufa – Kuzbass Kemerowo 2:3 (31:29, 20:25, 17:25, 25:21, 9:15)