Irański zapaśnik skazany na śmierć. Rodzina ofiary odmawia ułaskawienia

Sporty walki
Irański zapaśnik skazany na śmierć. Rodzina ofiary odmawia ułaskawienia
Fot. Youtube
Mehdi Ali Hosseini nie został ułaskawiony przez rodzinę ofiary.

Mehdi Ali Hosseini usłyszy wyrok skazujący na śmierć po tym jak w 2015 roku został aresztowany i oskarżony o morderstwo. Rodzina ofiary odmówiła ułaskawienia zapaśnika, co w myśl irańskiego prawa oznacza karę śmierci. We wrześniu 2020 roku stracono innego zapaśnika z Iranu - Navida Afkariego.

Według ustaleń irańskich służb Mehdi Ali Hosseini miał uczestniczyć w bójce wraz z innymi osobami, a która zakończyła się śmiercią jednej osoby. W 2015 roku irańskiego zapaśnika aresztowano i oskarżono o morderstwo.


ZOBACZ TAKŻE: Martyn Ford szykuje się do debiutu w KSW? Trenuje ze Scottem Askhamem


Według relacji "Daily Mail" jedyną drogą ratunku dla Hosseiniego od wyroku skazującego na śmierć mogło być ułaskawienie, którego udziela rodzina ofiary. W myśl irańskiego systemu prawnego opartego na szariacie obowiązuje zasada "oko za oko", ale bliscy ofiary mogą zgodzić się na rekompensatę i oszczędzić życie zabójcy. Tym razem zdecydowano się przyjąć najsurowszą karę.


Prawo szariatu jest bardzo surowe, a wszelkie odstępstwa od zasad są bezwzględnie karane. Odbiegające od przyjętych na zachodzie regulacje są przedmiotem krytyki wielu irańskich opozycjonistów, a także tamtejszych gwiazd sportu. O oddalenie egzekucji Hosseiniego zaapelował Hamid Mohammad Sorvan Reihanpour, złoty medalista olimpijski z Londynu 2012.


ZOBACZ TAKŻE: Mateusz Gamrot już w USA. Trenuje z mistrzem UFC


To nie pierwszy wyrok, który wzbudza kontrowersje w świecie sportu. We wrześniu 2020 roku karę śmierci wykonano na innym irańskim zapaśniku Navidzie Afkarim. Powodem zatrzymania było zarzut zamordowania ochroniarza podczas protestów w 2018 roku. Afkari długo nie przyznawał się do winy, a według wielu źródeł potwierdził wersję służb dopiero pod wpływem tortur. W obronie Afkariego stanęły organizacje międzynarodowe oraz prezydent Stanów Zjednoczonych - Donald Trump, którego o pomoc w ratowaniu życiu Afkariego miał prosić szef organizacji UFC - Dana White.

PI, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie