Szczypiornistki Perły Lublin sprawiły miłą niespodziankę. Pokonały Rosjanki w Lidze Europejskiej

Piłka ręczna

Piłkarki ręczne MKS Perła Lublin wygrały u siebie z rosyjską Ładą Togliatti 28:23 (16:10) w meczu 2. kolejki Ligi Europejskiej i objęły prowadzenie w grupie B.

Miłą niespodziankę sprawiły mistrzynie Polski, które po słabych i przegranych występach w ekstraklasie w Lidze Europejskiej pokonały głównego faworyta tych rozgrywek.

Już początek spotkania miał zupełnie nieoczekiwanie przebieg, bo po pięciu minutach lublinianki prowadziły 5:0, a po 10 na tablicy widniał rezultat 7:0. Pierwszą bramkę dla przyjezdnych dopiero w 11. minucie z rzutu karnego zdobyła Liubow Ariszyna. Wprawdzie w 16., po kolejnym rzucie karnym, zespół z Rosji zniwelował straty do trzech goli (było 9:6), ale kolejne dwie bramki zdobyły Magda Balsam i Djurdjina Malovic. Od tej chwili zawodniczki duńskiego trenera Kima Rasmussena utrzymywały bezpieczną przewagę.

Kiedy po przerwie znowu Rosjanki zaczęły zmniejszać dystans (w 37. min było 18:14 dla Perły), zdawało się, że walka będzie bardziej wyrównana. Wtedy dwoma kapitalnymi rzutami z dystansu popisała się Natalia Nosek, świetną interwencję w bramce zanotowała Marina Razum, a dwie kolejne bramki zdobyły Joanna Szarawaga i Balsam, co sprawiło, że w 42. min polski zespół wygrywał 22:14.

Największą, dziewięciobramkową przewagę lublinianki uzyskały w 51. min, kiedy po trafieniu Szarawagi było 25:16, ale wtedy wkradło się pewne rozluźnienie i mistrzynie Polski zaczęły popełniać błędy, zaś rywalki z determinacją dążyły do odrobienia strat. Czas pracował jednak na korzyść ekipy gospodarzy.

W przekroju całego spotkania lubelskie szczypiornistki wyraźnie prowadziły, przeprowadzały urozmaicone i skuteczne akcje, a w bramce rewelacyjnie spisywała się Chorwatka Razum, notując niemal 50-procentową skuteczność, co niewątpliwie zdeprymowało zespół Łady.

W najbliższą sobotę, w 3. kolejce LE MKS Perła podejmie Nantes, w którym występuje polska bramkarka Adrianna Płaczek. Po porażce 29:32 w Togliatti, we własnej hali zespół z Francji wygrał z tureckim Kastamonu Belediyesi GSK 35:26.

Perła z dorobkiem trzech punktów prowadzi w tabeli grupy B.