148, 152 i 153 metry! Kapitalny występ Polaków w kwalifikacjach do konkursu w Willingen

Zimowe
148, 152 i 153 metry! Kapitalny występ Polaków w kwalifikacjach do konkursu w Willingen
fot. PAP
Klemens Murańka, rekordzista skoczni w Willingen.

Wszyscy Polacy zakwalifikowali się do konkursu Pucharu Świata w Willingen. Kapitalnie podczas piątkowych kwalifikacji zaprezentowali się zwłaszcza Klemens Murańka i Andrzej Stękała. "Klimek" pobił rekord skoczni, oddając skok na odległość 153 metrów, a Stękała, choć wylądował o metr bliżej, wygrał kwalifikacje.

Murańka skoczył 153 metry i pobił rekord należący dotychczas do Janne Ahonena i Jurija Tepesa - 152 metry. Z kolei Stękała skoczył 152 metry z niższej belki, dzięki czemu zajął wyższe miejsce od kolegi z kadry i triumfował w całych kwalifikacjach. Został tym samym liderem Willingen Six.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najdłuższe skoki w Willingen. Adam Małysz w czołówce!

 

Do konkursu indywidualnego zakwalifikowali się także pozostali Polacy. Piotr Żyła skoczył 148 metrów, Jakub Wolny 126,5 metra, Aleksander Zniszczoł 127 metrów, Dawid Kubacki 136,5 metra, a Kamil Stoch - 129,5 metra.

 

Piątkowe kwalifikacje toczyły się przy zmiennym wietrze. Z tego powodu zawodnicy otrzymywali bardzo różne rekompensaty, zmieniano także belkę startową.

 

Tak jak w trzech poprzednich latach rywalizacja w Willingen toczy się także o dodatkową premię finansową. 15 tysięcy euro dostanie triumfator "Willingen Six", czyli ten, kto zgromadzi najwyższą notę łączną w obu konkursach indywidualnych oraz obu kwalifikacjach. Za drugie miejsce przewidziano 10 tys, a za trzecie pięć. We wcześniejszych latach ten minicykl nazywał się "Willingen Five", bo rozgrywano tylko jedne kwalifikacje.

 

ZOBACZ TAKŻE: Klasyfikacja generalna Pucharu Świata i Pucharu Narodów w skokach narciarskich

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Granerud prowadzi z dużą przewagą. Drugiego Niemca Markusa Eisenbichlera wyprzedza o 210 punktów. Trzeci Stoch traci do lidera już 345 pkt.

Terminarz Willingen Six:

Piątek, 29 stycznia


- oficjalny trening: 13:30
- kwalifikacje: 15:45


Sobota, 30 stycznia


- seria próbna: 15:00
- konkurs indywidualny: 16:00


Niedziela, 31 stycznia


- kwalifikacje: 14:45
- konkurs indywidualny: 16:15

 

BS, Polsat Sport, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie