Liga VTB koszykarzy: Enea Zastal BC Zielona Góra wygrał z BC Kalev Tallin

Enea Zastal awansował na najwyższe miejsce w historii udziału w lidze VTB

Koszykarze Enea Zastalu BC Zielona Góra pokonali w Tallinnie BC Kalev 86:79 (21:20, 26:24, 19:28, 20:7) w 16. występie w Zjednoczonej Lidze VTB. Dziewiąta wygrana, w tym trzecia z rzędu, pozwoliła mistrzom Polski awansować na piąte miejsce w tabeli. To najwyższa pozycja w historii udziału Zastalu w VTB.

Mistrzowie Polski zwycięstwo zawdzięczają bardzo dobrej grze w czwartej kwarcie, wygranej 20:7 oraz lepszej obronie w całym spotkaniu.

Mniej udana w ofensywie trzecia kwarta sprawiła, że po 30 minutach gospodarze prowadzili 72:66, a mistrzowie Polski w ostatniej części musieli odrabiać straty.

Liderami Zastalu byli duński rozgrywający Iffe Lundberg i łotewski silny skrzydłowy Rolands Freimanis, który uzyskał double-double - 18 pkt i 12 zbiórek. Lundberg, trzeci na liście najskuteczniejszych graczy ligi VTB (średnia 19,9 pkt), miał oprócz 21 pkt także osiem asyst i pięć zbiórek.

Zielonogórzenie mieli aż 71 procent skuteczności rzutów za dwa punkty (rywale tylko 43) i wygrali walkę pod tablicami 38:29.

Pod nieobecność głównego trenera Chorwata Żana Tabaka (z powodu śmierci mamy), Zastal do sukcesu poprowadzili jego asystenci: Hiszpan Felix Alonso i Arkadiusz Miłoszewski.

Zastal z bilansem 9-7 awansował na piąte miejsce w tabeli. Prowadzi Zenit Sankt Petersburg (11-1), w którym występuje Mateusz Ponitka, a drugi jest zespół CSKA Moskwa (10-2). Właśnie z tym ostatnim rywalem, drużyną Euroligi, mistrzowie Polski powinni rozegrać kolejny mecz - 1 lutego na własnym parkiecie.

BC Kalev - Zastal Enea BC Zielona Góra 79:86 (20:21, 24:26, 28:19, 7:20)

Zastal Enea: Gabriel Iffe Lundberg 21, Rolands Freimanis 18, Geoffrey Groselle 13, Janis Berzins 11, Cecil Willimas 10, Łukasz Koszarek 6, Filip Put 4, Kris Richard 3;

Najwięcej punktów dla BC Kalev: Marcus Keene 24, Janasi Joessar 18.