Prezes PKOl: Szurkowski spełniał marzenia całych pokoleń

Inne
Prezes PKOl: Szurkowski spełniał marzenia całych pokoleń
fot.
"Odszedł jeden z największych polskich sportowców w historii, człowiek legenda"

- Ryszard Szurkowski spełniał marzenia całych pokoleń. Był przede wszystkim legendą polskiego kolarstwa i wzorem dla młodzieży - powiedział o zmarłym w poniedziałek mistrzu świata z 1973 roku prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

- 12 stycznia 2021 roku Szurkowski skończył 75 lat. Marzył, aby ponownie stanąć na nogi, zrobić samodzielnie krok i znów wsiąść na rower. Jego śmierć to wielka strata dla całego kolarstwa i sportu nie tylko polskiego, lecz także europejskiego i światowego. Odszedł jeden z największych polskich sportowców w historii, człowiek legenda. W polskim kolarstwie zakończyła się pewne epoka. Na jego sukcesach wychowywały się przecież całe pokolenia - dodał Kraśnicki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Świat sportu wspomina Ryszarda Szurkowskiego

 

Szurkowski był także dwukrotnym srebrnym medalistą olimpijskim z Monachium w 1972 roku i cztery lata później w Montrealu w drużynie. W latach 1973 i 1975 został drużynowym złotym medalistą czempionatu globu. Cztery razy wygrał Wyścigu Pokoju (1970, 1971, 1973, 1975). Był także trenerem kadry narodowej (1984-1988), a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Zasiadał w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

PAP, WŁ, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie