Pierwsza porażka Huberta Hurkacza w 2021 roku

Hubert Hurkacz

Rozstawiony z "trójką" Hubert Hurkacz przegrał w trzech setach z Włochem Stefano Travaglią w 1/4 finału turnieju ATP na kortach twardych w Melbourne - Great Ocean Road Open. Polski tenisista rozegrał w piątek w singlu 2 mecze. Najpierw wygrał z Pablo Cuevasem w 1/8 finału, ale już w ćwierćfinale po raz pierwszy w 2021 roku zaznał goryczy porażki.

W 1/8 finału Hurkacz zrewanżował się 35-letniemu Cuevasowi za porażkę w pierwszej rundzie turnieju ATP w Lyonie w 2019 roku. Był to drugi mecz singlowy w Melbourne Polaka, który zaczął sezon od styczniowego triumfu w Delray Beach. Tak jak siedmiu pozostałych czołowych graczy w obsadzie na otwarcie miał tzw. wolny los. W 2021 roku wciąż był niepokonany.

O półfinał zagrał ze Stefano Travaglią tego samego dnia co z Cuevasem. Z Włochem zmierzył się po trzeci w karierze. Oba dotychczasowe pojedynki, które odbyły się w 2018 roku, wygrał. Tym razem musiał jednak uznać wyższość Travaglii, który ograł Polaka w trzech setach.

Gra wrocławianina, który 11 lutego będzie obchodzić 24. urodziny, w meczu ze starszym o sześć lat Włochem od początku falowała. Pierwszego seta zaczął od prowadzenia 3:0, by potem pozwolić rywalowi wyrównać. Następnie zapisał na swoim koncie trzy kolejne gemy, a tym samym też inauguracyjną partię. Na otwarcie drugiej miał dwie szanse na przełamanie, ale nie wykorzystał żadnej z nich. Zmarnowana okazja zemściła się w jego przypadku w ósmym gemie, gdy sam stracił kluczowe dla losów tej odsłony podanie.

W decydującym secie Hurkacz wypracował przewagę 3:1, ale na niewiele się to zdało. Travaglia odrobił stratę, a w końcówce był stroną dominującą, co dało mu awans do półfinału.

Napięty grafik turniejów tenisowych w Australii to efekt przełożenia wszystkich zaplanowanych na czwartek meczów w Melbourne. Przyczyną wstrzymania rywalizacji był pozytywny wynik testu na COVID-19 pracownika jednego z hoteli, w którym mieszkają tenisiści. W związku z tym w środę na kwarantannę odesłano 507 osób, w tym 160 zawodników, które musiały przejść badanie pod kątem koronawirusa.

Teraz przed Hurkaczem występ w Australian Open. Rozstawiony z numerem 27. polski tenisista w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju zmierzy się ze szwedzkim tenisistą Mikaelem Ymerem.