MŚ w łyżwiarstwie szybkim. Polska "czternastka". Transmisje w sportowych kanałach Polsatu

Zimowe
MŚ w łyżwiarstwie szybkim. Polska "czternastka". Transmisje w sportowych kanałach Polsatu
fot. Materiały prasowe PZŁS
Na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim wystąpi czternaścioro reprezentantów Polski

Czternaście osób liczy reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim, które odbędą się w dniach 11-14 lutego w holenderskim Heerenveen. Sześcioro naszych zawodników podczas dwóch zawodów Pucharu Świata wywalczyło prawo startów na indywidualnych dystansach. Ponadto Polacy wystawią zespoły w rywalizacji drużyn kobiecych i męskich. Mistrzostwa transmitować będziemy w sportowych kanałach Polsatu.

Biało-Czerwoni są już w Heerenveen od blisko miesiąca. Najpierw startowali w mistrzostwach Europy, a w trakcie dwóch kolejnych weekendów brali udział w zawodach Pucharu Świata. Wprawdzie ani razu nie stanęli na podium, ale uzyskali kilka bardzo wartościowych wyników. Na przykład Piotr Michalski, który w trakcie pierwszego weekendu zajął czwarte miejsce w grupie A na dystansie 500 metrów.


- To był mocno emocjonalny dzień, bo to był mój pierwszy po długiej przerwie start w Pucharze Świata, a do tego tuż przed startem obejrzałem na telefonie bieg mojej narzeczonej Natalii Maliszewskiej w mistrzostwach Europy w short tracku, w którym wywalczyła srebrny medal. To był to mega pozytywny zastrzyk emocji przed moim startem i miałem wielki gaz w nogach. Zdziwiłem nie tylko siebie, ale też rywali, bo jak Holendrzy podchodzą i gratulują, to już coś znaczy w łyżwiarstwie szybkim - mówi Michalski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Michalski tuż za podium w Heerenveen


Podczas dwóch weekendów, oprócz czwartego miejsca, Michalski zajmował jeszcze 11., 12. i 13. miejsce na 500 metrów, a na dystansie dwukrotnie dłuższym wygrał rywalizację w grupie B.

 

- Wszyscy już dobrze czujemy lód w Heerenveen. Widać to było choćby po liczbie upadków, bo w mistrzostwach Europy było ich całkiem sporo, a w ostatnim Pucharze Świata chyba żadnego. Cieszę się, że cały czas mam kontakt ze ścisłą czołówką, a różnice czasowe są już naprawdę niewielkie - dodał Michalski, który w mistrzostwach świata, podobnie jak Artur Nogal wystartuje na dystansach 500 i 1000 metrów.

 

Nogal w Pucharze Świata na dystansie 500 metrów raz był dziesiąty, raz jedenasty i dwa razy trzynasty, a w jedynym starcie na 1000 metrów zajął drugie miejsce w grupie B.

 

Wśród mężczyzn w indywidualnej rywalizacji na 500 metrów w mistrzostwach świata wystartuje jeszcze Damian Żurek, który w pierwszych zawodach PŚ był czwarty w grupie B, a tydzień później wygrał rywalizację w grupie B, a dzień później, już w elicie, był siedemnasty. Marcin Bachanek i Artur Janicki zaprezentują się w biegu ze startu wspólnego. Ich najlepsze wyniki w Pucharze Świata to siódma lokata Bachanka w grupie B na 1500 metrów oraz piętnasta lokata Janickiego w biegu ze startu wspólnego. Skład Polaków uzupełni jeszcze drużyna.

 

ZOBACZ TAKŻE: "Pół dłoni dzieliło mnie od podium w Heerenveen"


Wśród kobiet w Pucharze Świata najlepsze miejsca - piąte na 1000 metrów i szóste na 1500 metrów - zajęła Natalia Czerwonka. Osiągnęła to podczas drugiego weekendu, a tydzień wcześniej była odpowiednio dziesiąta i ósma. W mistrzostwach świata wystartuje na dystansach 1000, 1500 oraz 3000 metrów, a także w drużynie razem z Magdaleną Czyszczoń i Karoliną Bosiek.

 

W biegach drużynowych Polki dwukrotnie zajmowały piąte lokaty. Wartościowe wyniki osiągały także sprinterki - Andżelika Wójcik na 500 metrów była kolejno dziewiąta (z rekordem życiowym), dziesiąta, siódma i ósma, a Kaja Ziomek najlepiej zaprezentowała się w ostatnim starcie zajmując szóste miejsce, wcześniej kończąc rywalizację na 18., 9. i 14. pozycji.


- Wszystko idzie po mojej myśli, jestem zadowolona z tego, że ze startu na start czuję się co raz szybsza i mam okazję rywalizować z najlepszymi zawodniczkami, które są w czołówce światowej. Najbardziej cieszę się z możliwości rywalizowania. Jakieś pół roku temu, przygotowując się do sezonu, nie byliśmy tak naprawdę pewni, czy odbędą się jakiekolwiek zawody międzynarodowe. Zrobiłam czas życiowy poniżej 38 sekund, tak jak sobie to założyłam na początku sezonu. Do poprawy oczywiście technika, bo jak pokazują czasy otwarcia, moc jest - mówi Wójcik.

 

ZOBACZ TAKŻE: Piąte miejsce Artura Nogala na ME


Ósme i dziewiąte miejsce w biegach ze startu wspólnego zajęła Karolina Bosiek, która ponadto była jedenasta i czternasta na 1000 metrów oraz siedemnasta na 1500 metrów. W jednym z finałowych biegów ze startu wspólnego udział wzięła Magdalena Czyszczoń i zajęła w nim piętnastą lokatę.


W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej - piąta na dystansie 1500 metrów - jest Natalia Czerwonka, która zajmuje także siódme miejsce na dystansie 1000 metrów. Siódma na 500 metrów jest Andżelika Wójcik, a trzy lokaty za nią sklasyfikowana jest Kaja Ziomek. Z kolei siódme miejsce w klasyfikacji generalnej w rywalizacji w biegach ze startu wspólnego zajmuje Karolina Bosiek. U panów najwyższe miejsca Biało-Czerwoni zajmują na dystansie 500 metrów - Piotr Michalski jest dziesiąty, a Artur Nogal czternasty.


- To siódme miejsce w klasyfikacji pucharowej jest nagrodą za ciężką pracę, a zarazem zastrzykiem motywacji, by powalczyć o coś więcej na mistrzostwach świata - dodaje Wójcik.


Przypomnijmy, że wszystkie tegoroczne zawody międzynarodowe w łyżwiarstwie szybkim odbywają się na torze Thialf w Heerenveen, a zawodnicy funkcjonują w tzw. bańce. Hotel mogą opuszczać tylko na treningi i spacery po wyznaczonych trasach.

 

- Trochę tęsknimy za Polską i normalnością, ale jednocześnie cieszymy się, że sezon w ogóle się odbywa. Już przyzwyczailiśmy się do życia w tej bańce. Organizatorzy starają się nam urozmaicać życie. Ostatnio miłym akcentem był bukiet tulipanów w pokoju. To małe rzeczy, a cieszą - mówi Michalski.


Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Heerenveen, 11-14 lutego 2021

 

Kobiety: Karolina Bosiek (500 m, 1000 m, 1500 m, bieg ze startu wspólnego, drużyna), Natalia Czerwonka (1000 m, 1500 m, 3000 m, drużyna), Magdalena Czyszczoń (3000 m, bieg ze startu wspólnego, drużyna), Kaja Ziomek (500 m, 1000 m), Andżelika Wójcik (500 m), Natalia Jabrzyk (drużyna – rezerwowa)


Mężczyźni: Marcin Bachanek (bieg ze startu wspólnego, drużyna), Artur Janicki (bieg ze startu wspólnego, drużyna), Szymon Palka (drużyna), Artur Nogal (500 m, 1000 m), Piotr Michalski (500 m, 1000 m), Damian Żurek (500 m), Jakub Piotrowski (drużyna – rezerwowy), Sebastian Kłosiński (1000 m – rezerwowy)

 

Pierwsze transmisje z MŚ w łyżwiarstwie szybkim już w czwartek 11 lutego w Polsacie Sport Extra i Polsacie Sport News.

Informacja prasowa, WŁ, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze