EBL: Historyczny dzień. Polski Cukier wygrał na wyjeździe. Asseco Arka pokonana

Po 13 porażkach na parkietach rywali Polski Cukier Toruń wygrał w Gdyni

Asseco Arka Gdynia przegrała z Polskim Cukrem Toruń 72:88 (21:23, 10:15, 19:17, 22:33) w meczu 25. kolejki Energa Basket Ligi. To wyjątkowe wydarzenie tego sezonu, koszykarze z Torunia odnieśli bowiem pierwsze wyjazdowe zwycięstwo. Wcześniej zaliczyli trzynaście porażek i byli jedynym zespołem bez wygranej w hali przeciwnika. Najlepszym graczem gości był w niedzielę Keyshawn Woods z 22 punktami. W ekipie gospodarzy wyróżniał się Mikołaj Witliński, który zdobył 14 punktów.

Asseco Arka rozpoczęła spotkanie od prowadzenia 5:0, m.in. dzięki "trójce" Bartłomieja Wołoszyna. Torunianie szybko nawiązali rywalizację, bo swoje akcje kończyli Aaron Cel oraz Damian Kulig. Dopiero jednak po kilku minutach i trafieniach Carltona Bragga goście zdobyli minimalną przewagę. Ostatecznie po rzucie Woodsa po 10 minutach prowadzili 23:21.

Początek drugiej kwarty był trochę lepszy dla przyjezdnych, ale później obie ekipy zatrzymały się w ataku. Po następnych rzutach wolnych Donovana Jacksona przewaga ekipy trenera Jarosława Zawadki wynosiła osiem punktów. Wołoszyn i Witliński odrobili część strat, ale po "trójce" Woodsa pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 38:31 dla torunian.

Od początku trzeciej kwarty niezwykle aktywny był Igor Wadowski. Po jego kolejnej "trójce" gdynianie doprowadzali do remisu. Po chwili rzut z dystansu Filipa Dylewicza dał tej ekipie przewagę. Torunianie ciągle jednak mogli liczyć na Cela oraz Woodsa i tym samym nie pozwalali rywalom na zbyt wiele. "Trójka" tego drugiego sprawiła, że po 30 minutach goście wciąż prowadzili, było 55:50.

W kolejnej części spotkania Polski Cukier uciekł nawet na 14 punktów, głównie po kolejnych akcjach Woodsa oraz "trójce" Kuliga. Tego Asseco Arka nie była już w stanie odrobić. Przyjezdni kontrolowali sytuację w końcówce i ostatecznie pierwszy raz w tym sezonie zwyciężyli rywala na jego terenie.

Najlepszy strzelec gości do 22 punktów dołożył cztery zbiórki i pięć asyst. Witliński 14 punktów poparł siedmioma zbiórkami.

Asseco Arka Gdynia - Polski Cukier Toruń 72:88 (21:23, 10:15, 19:17, 22:33)

Asseco Arka Gdynia: Mikołaj Witliński 14, Bartłomiej Wołoszyn 12, Filip Dylewicz 9, Adam Hrycaniuk 8, Igor Wadowski 8, Karlo Vragovic 7, Jakub Kobel 6, Michał Kołodziej 5, Mateusz Kaszowski 3, Marcin Malczyk 0.

Polski Cukier Toruń: Keyshawn Woods 22, Donovan Jackson 16, Aaron Cel 14, Damian Kulig 10, Carlton Bragg Jr 7, Marko Ramljak 6, Bartosz Diduszko 6, Obie Trotter 4, Michał Samsonowicz 3, Jakub Kondraciuk 0, Aleksander Perka 0, Marcin Wieluński 0.