Ted Ligety kończy karierę. Wiadomo, kiedy wystartuje po raz ostatni

Zimowe
Ted Ligety kończy karierę. Wiadomo, kiedy wystartuje po raz ostatni
fot. PAP
Ted Ligety zdecydował się zakończyć karierę po mistrzostwach świata

Amerykański alpejczyk, dwukrotny mistrz olimpijski w kombinacji i slalomie gigancie Ted Ligety potwierdził, że po tegorocznych mistrzostwach świata w Cortina d'Ampezzo we Włoszech zakończy sportową karierę. Po raz ostatni wystartuje 19 lutego w gigancie.

36-letni Ligety, znany z perfekcyjnej, płynnej jazdy niespodziewanie zdobył w 2006 roku w Turynie złoty medal olimpijski w kombinacji, a drugi w slalomie gigancie w 2014 roku w Soczi. W dorobku ma także pięć tytułów mistrza świata - pierwszy z 2011 w gigancie z Garmisch-Partenkirchen, ostatni z 2015 roku także w gigancie z Beaver Creek.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmarł legendarny polski hokeista

 

Pięć razy zdobył małą "Kryształową Kulę" za gigant. W karierze startował 336 razy, triumfował w 25 zawodach alpejskiego Pucharu Świata, a 52 razy znalazł się na podium. Był uważany za najlepszego gigancistę na świecie. Słynny Austriak Marcel Hirscher nazwał go kiedyś "Mr. GS".

 

Ligety rywalizację w Pucharze Świata rozpoczął 22 listopada 2003 roku startując w gigancie w Park City. W debiucie nie zakwalifikował się do drugiego przejazdu, zawody wygrał wtedy jego rodak Bode Miller.

 

Teraz - jak zapowiada - będzie chciał więcej czasu spędzać z rodziną w domu w Park City w stanie Utah. On i jego żona Mia mają prawie 4-letniego syna oraz parę 7-miesięcznych bliźniaków.

 

Oprócz tego poświęci się prowadzeniu firmy założonej po igrzyskach olimpijskich w 2006 roku, produkującej sprzęt narciarski: gogle, kaski, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki i odzież wierzchnią.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie