Berchelt kontra Valdez, czyli wszystko co w boksie najlepsze. Transmisja w Polsacie Sport

Sporty walki
Berchelt kontra Valdez, czyli wszystko co w boksie najlepsze. Transmisja w Polsacie Sport
Fot. PAP
WBC Miguel "Skorpion" Berchelt (37-1, 34 KO) będzie bronił pasa WBC w "meksykańskiej wojnie" z niepokonanym Oscarem Valdezem (28-0, 22)

Są walki, które pustoszą ulice, wszyscy siedzą przed telewizorami. Tak będzie w sobotę w nocy (transmisja w Polsacie Sport) - na pewno w Meksyku, ale też w domach wszystkich fanów pięściarstwa, gdy na ring w Las Vegas wyjdą mistrz WBC Miguel "Skorpion" Berchelt (37-1, 34 KO) i były mistrz, niepokonany Oscar Valdez (28-0, 22). Obaj z Meksyku, obaj wiedzą, jaka jest stawka pojedynku, która z pasem mistrza nie ma nic wspólnego: być najlepszym w swoim zakochanym w boksie kraju. Tylko to się liczy.

Ostatni raz taka walka była w 2000 roku, kiedy na ring wyszli inni meksykańscy mistrzowie -  Marco Antonio Barrera i Eric Morales. Jeden i drugi wspomina walkę podobnie - niesamowite napięcie i świadomość, że nawet dekady później, kibice w Meksyku będą nadal o tym boju opowiadać. I, że mieli świadomość, że nie wolno zrobić kroku w tył, bo kibice wszystko mogą wybaczyć - ale nie strach.

 

Andre Ward, który sprawdza się w roli komentatora tak samo dobrze, jak na ringu, nigdy nie przegrywając, zdobywając pasy mistrza świata, podzielił plusy i minusy Berchelta i Valdeza na dwanaście rund - osiem z nich "wygrywa" Valdez, cztery Berchelt, więc dlaczego faworytem jest "Skorpion" z Cancun?

 

Ward zaczyna od siły ciosu, nie mając żadnych wątpliwości po czyjej stronie jest przewaga. Berchelt spędził całą karierę w kategorii junior lekkiej, zdobywając  pas WBC wygrana przez nokaut cztery lata temu, a naturalna kategorią wagowa dla Valdeza jest kategoria piórkowa. Niby niewiele, około dwóch kilogramów różnicy... ale ma znaczenie. "Valdez jak bije, to kłuje rywali. Jak bije Berchelt, to robi im krzywdę” - komentuje Ward. "Berchelt ma taką siłę, że rywale zaczynają się bać". 

 

ZOBACZ TAKŻE: "Diablo" Włodarczyk nie wyjdzie z więzienia!

 

Kolejna przewaga mistrza  świata WBC to ofensywa i wytrzymałość. "Obaj mistrzowie nie znoszą się cofać, lubią wymianę ciosów, ale dynamika, wrażenie, że zaraz coś się musi zdarzyć jest wtedy, kiedy atakuje Berchelt, każdy jego cios waży, każdy jego cios słychać" - argumentuje Ward. A wytrzymałość? "Valdez był w wielu ringowych wojnach, jego szczęka była znacznie bardziej i częściej testowana niż Berchelta. To może pięściarza "zmiękczyć". Niepokoją mnie wojny, które przeszedł Valdez. Czy da radę wygrać kolejną? Nie wiem, przekonamy się, ale mam przeczucie, że tym mniej naruszonym, świeższym jest Berchelt”

 

Zalety ciągle niepokonanego Valdeza?  Andre Ward zaczyna od szybkości, dzieląc kategorie na dwie części: liczbę ciosów, która można zadać podczas kombinacji oraz umiejętność zadania jednego/dwóch uderzeń, szybkiego znalezienia celu. "To nie jest zaskoczenie, bo Berchelt, który też nie jest wolny, woli poświęcić szybkość dla siły ciosu, przedkłada jakość nad liczbę trafionych ciosów. Valdez potrafi szybko zadawać ciosy, jest też szybki na nogach. Zdecydowanie polecam Oscarowi korzystanie z obu zalet" - sugeruje były mistrz świata w dwóch kategoriach wagowych.

 

Kolejne dwa plusy po stronie pretendenta do pasa WBC to wszechstronność i ringowa determinacja. "Berchelt potrafi więcej niż się powszechnie sądzi, ale tego nie wykorzystuje. Valdez może walczyć na kilka różnych sposobów, zmieniać style/tempo walki lepiej niż jego rywal...i będzie tego potrzebował. Walcząc w ten sam sposób, Berchelta się nie pokona". Determinacja: "Obaj pięściarze udowodnili, że potrafią zagryźć ochraniacz, odpowiedzieć ogniem na ogniem, obaj nie obawiają się wojny. Ale nigdy nie zapomnę tego, co przeżył Valdez w pojedynku ze Scottem Quiggiem. Nigdy!" - pisze na "ESPN+" Ward. Dla przypomnienia - w walce z Anglikiem, Valdez od piątej rundy walczył z pękniętą szczęką, była krew, nie można mu było wyjąć ochroniarza z ust. Meksykanin, pomimo ogromnego bólu się nie poddał, wygrał walkę jednogłośnie na punkty.

 

Berchelt kontra Valdez, mistrz kontra mistrz, wszystko co w boksie najlepsze. Walka, której nie można przegapić! 

 

Transmisja pojedynku Miguel Berchelt - Oscar Valez o pas WBC w wadze super piórkowej w Polsacie Sport od godz. 4.00 w nocy z soboty na niedzielę. 

             

Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze