Kolekcjonerski banknot z trenerem Kazimierzem Górskim dostępny od 2. marca

Piłka nożna
Kolekcjonerski banknot z trenerem Kazimierzem Górskim dostępny od 2. marca
fot. Polsat Sport
Banknot z wizerunkiem trenera Kazimierza Górskiego

Dystrybucja polskiego banknotu 0-Euro poświęconego trenerowi Kazimierzowi Górskiemu rozpocznie się 2. marca – poinformował prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe Szymon Bereska na konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej obchodów 100-lecia urodzin legendarnego szkoleniowca.

Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo, bowiem właśnie 2. marca 1921 roku we Lwowie urodził się w dzielnicy Bogdanówka Kazimierz Górski, który w latach 1970-1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski. Prowadził ją w 76 meczach i odniósł sukcesy nieosiągalne dla innych szkoleniowców w historii polskiej piłki nożnej.

 

- Nominał z wizerunkiem Kazimierza Górskiego rozpoczyna serię "Orły Górskiego", a na banknotach znajdą się zawodnicy, którzy występowali w drużynie narodowej, stając na podium igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 r. oraz cztery lata później w Montrealu, jak również ci, którzy w mistrzostwach świata 1974 w Niemczech zajęli trzecie miejsce - dodał Bereska.

 

Emitentem banknotu z serii "Orły Górskiego" jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, gospodarz wtorkowej konferencji, natomiast partnerami emisji Fundacja Kazimierza Górskiego, kierowana przez Janusza Jesionka oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

 

Edycję cyklu kilkudziesięciu banknotów zaplanowano na lata 2021-2022.

 

0-Euro 0 to banknot pamiątkowy, czyli tzw. Euro Souvenir, który po raz pierwszy znalazł się w posiadaniu kolekcjonerów we Francji w 2015 roku.

 

W 2019 r. ukazał się pierwszy polski banknot 0-Euro, przedstawiający panoramę Warszawy.

 

Na awersie zaprezentowanego we wtorek banknotu autorstwa Małgorzaty Płoweckiej-Jacek znajduje się podobizna Kazimierza Górskiego opatrzona piłkami z datami jego sukcesów trenerskich: "1972 Olympiade Muenchen", "Weltmeisterschaft 1974" i "Olympiade Montreal 1976", a na rewersie - wspólnym dla wszystkich nominałów - są wizerunki najsłynniejszych zabytków europejskich, m.in. wieży Eiffla czy świątyni Sagrada Familia w Barcelonie.

 

26 marca w siedzibie MSiT w Warszawie odbędzie się prezentacja znaczka Kazimierza Górskiego, który do obiegu wprowadzi Poczta Polska.

 

- Kolejnym punktem obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego będzie wystawa czasowa "Łączy nas Kazimierz Górski", a jednym z najbardziej atrakcyjnych jej eksponatów będzie prezentacja medali piłkarzy, zdobytych pod wodzą trenera Górskiego oraz ich koszulki meczowe. Wystawę zaprezentujemy w dniach 2 marca – 10 września – powiedział PAP dyrektor stołecznej placówki Sławomir Majcher.

 

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Gala, zaplanowana na 24. kwietnia w Warszawie, w której udział zapowiedziało wielu z podopiecznych słynnego trenera – poinformował prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, były kierownik piłkarskiej reprezentacji Polski w latach 1971-1974, Janusz Jesionek.

 

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze