Liga Mistrzów siatkarzy: PGE Skra przegrała z Zenitem Kazań

Skra – Zenit 1:3.

Siatkarze PGE Skry Bełchatów przegrali z Zenitem Kazań 1:3 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów. Rewanż zostanie rozegrany 4 marca w Kazaniu.

W pierwszym secie, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze z Kazania. W końcówce gospodarze zdołali odrobić straty, gdy zablokowali atak Earvina N’Gapetha było 20:20. Później Skra prowadziła 23:22 po asie serwisowym Mikołaja Sawickiego. Ostatnie akcje padły jednak łupem przyjezdnych. Skuteczny atak Maksima Michajłowa dał Zenitowi piłkę setową, a w ostatniej akcji seta goście zatrzymali blokiem Taylora Sandera (23:25).

Druga odsłona przebiegała po myśli gospodarzy. Grali skuteczniej w ataku, wykorzystywali też problemy rywali na przyjęciu. Po wyrównanym początku (9:9), zaczęli budować przewagę i po skutecznej kontrze Sandera prowadzili 12:9. Przyjezdni odpowiedzieli jeszcze asem Aleksandra But´ko (15:14), ale końcówka należała do Skry. Kluczowa dla losów tej partii była seria Sandera w polu serwisowym (23:17). Dwa ostatnie punkty przyniosły bełchatowianom skuteczne ataki Milada Ebadipoura (25:19).

Drużyna ze stolicy Tatarstanu lepiej rozpoczęła kolejną partię. Po asie serwisowym Michajłowa gospodarze przegrywali 5:8. Później gonili wynik i dopięli swego. Gdy Karol Kłos zablokował Bartosza Bednorza było 15:15. Losy seta ważyły się do samego końca. Po skutecznym ataku Bednorza Zenit miał piłkę setową (22:24), w kolejnej akcji goście zepsuli zagrywkę, ale serwis bełchatowian w siatkę ustalił wynik na 23:25.

Również początek czwartego seta przebiegał po myśli drużyny z Kazania (4:8). Gospodarze gonili wynik, ale rywale znów odskoczyli na cztery oczka (11:15). Zenit przeważał pod względem siły ataku i utrzymywał punktowy dystans. Skra zerwała się jeszcze przy zagrywkach Sandera (19:22), ale goście dowieźli przewagę do końca. Michajłow wywalczył piłkę meczową, a w ostatniej akcji Earvin N’Gapeth zaatakował po bloku bełchatowian (19:25).

Najwięcej punktów: Milad Ebadipour (16), Taylor Sander (12), Mateusz Bieniek (12), Dusan Petković (12) – PGE Skra; Bartosz Bednorz (22), Maksim Michajłow (21), Earvin N’Gapeth (14) – Zenit.

Rewanżowe starcie w Kazaniu zaplanowano na czwartek 4 marca. Zwycięzca tego dwumeczu w półfinale zagra z lepszym z pary: Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – Cucine Lube Civitanova; w pierwszym meczu polski zespół wygrał 3:1.

PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań 1:3 (23:25, 25:19, 23:25, 19:25)

PGE Skra: Taylor Sander, Mateusz Bieniek, Dusan Petković, Milad Ebadipour, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Kacper Piechocki (libero) oraz Mihajlo Mitić, Mikołaj Sawicki, Norbert Huber. Trener: Michał Mieszko Gogol.
Zenit: Earvin N’Gapeth, Artiom Wolwicz, Maksim Michajłow, Bartosz Bednorz, Aleksandr Wołkow, Aleksandr But´ko – Walentin Gołubiew (libero) oraz Andriej Surmaczewski, Aleksiej Kononow. Trener: Władimir Alekno.

Wyniki, terminarz i plan transmisji ćwierćfinałów Ligi Mistrzów siatkarzy:

2021-02-23: Leo Shoes Modena – Sir Sicoma Monini Perugia 3:0 (25:21, 25:18, 25:22)
2021-02-24: Cucine Lube Civitanova – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (23:25, 25:14, 21:25, 21:25)
2021-02-24: PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań 1:3 (23:25, 25:19, 23:25, 19:25)
2021-02-25: Berlin Recycling Volleys – Itas Trentino (czwartek, godzina 19.30; transmisja – Polsat Sport News).

Spotkania rewanżowe zostaną rozegrane w dniach 2–4 marca.