Andrzej Kowal pozostanie trenerem MKS Ślepsk Malow Suwałki

Siatkówka
Andrzej Kowal pozostanie trenerem MKS Ślepsk Malow Suwałki
fot. Cyfrasport
Andrzej Kowal jest trenerem siatkarzy Ślepska od 2018 roku.

Występujący w PlusLidze klub MKS Ślepsk Malow Suwałki podjął decyzję w sprawie sztabu szkoleniowego na kolejny sezon. Kontrakty przedłużyli Andrzej Kowal, Mateusz Kuśmierz i Kamil Skrzypkowski, którzy nadal będą odpowiadali m.in. za przygotowanie techniczne oraz taktyczne suwalskich siatkarzy.

Andrzej Kowal urodził się 27 lutego 1971 roku w Nowej Sarzynie. Karierę zawodniczą rozpoczynał w Pogoni Leżajsk. Następnie trafił do Avii Świdnik, gdzie występował ze starszym bratem Mariuszem. W 1990 roku trafił do juniorskiej reprezentacji Polski. To czas, w którym przeniósł się również do Resovii, gdzie spędził sześć sezonów. W latach 1996–98 reprezentował barwy Górnika Radlin, a karierę zawodniczą zakończył w 2002 roku we wspomnianej wcześniej Resovii. To właśnie z Asseco Resovią, już jako trener, wywalczył trzy tytuły mistrza Polski (2012, 2013, 2015) oraz zagrał w finale Ligi Mistrzów (2015). Później z powodzeniem trenował także rumuński zespół Volei Municipal Zalau, z którym w 2019 roku zdobył wicemistrzostwo kraju.

 

Zobacz także: Siatkarz opuści Jastrzębski Węgiel po kilku sezonach gry! Trafi do Asseco Resovii

 

Przed rozpoczęciem sezonu 2018/19 krajowe środowisko piłki siatkowej poruszyła informacja o powrocie trenera Kowala do Polski i objęciu sterów w Ślepsku Malow Suwałki, beniaminku siatkarskiej PlusLigi, który w przebojowym stylu awansował do krajowej elity. Pod jego wodzą biało-niebiescy bezpiecznie utrzymali się w rozgrywkach, a zwycięstwa z utytułowanymi rywalami sprawiły, że kibice w północno-wschodniej Polsce rozpalili w sobie miłość do siatkówki na nowo.

 

Mateusz Kuśmierz nazywa siebie trenerem z Internetu. Jest magistrem wychowania fizycznego i absolwentem AWF w Warszawie. Studiował także na Wydziale Wychowania Fizycznego i Sportu w Białej Podlaskiej. 31-letni szkoleniowiec wielokrotnie pracował z młodzieżą. Pracował dotychczas w AZS Politechnice Lubelskiej, ZKS Cukrownik Lublin.

 

Od siedmiu lat współtworzy sztab szkoleniowy biało-niebieskich. Statystyka i analiza gry przeciwnika nie są mu obce. Jednym z największych, dotychczasowych sukcesów Kuśmierza, jest mistrzostwo 1. Ligi i awans do PlusLigi, który wywalczył wspólnie z trenerem Mateuszem Mielnikiem. W sezonach 2019/20 i 2020/21 pełnił funkcję asystenta doświadczonego szkoleniowca Kowala. Szczęśliwy, przyszły mąż i dobry duch zespołu.

 

Kamil Skrzypkowski przygodę z siatkówką rozpoczął w miejscowym Orionie, skąd w 2003 roku trafił do BAS Białystok. Kolejnym etapem w jego karierze były kluby MOS Wola Warszawa, gdzie spędził trzy lata (2004–07) oraz SKS Hajnówka, gdzie rozegrał dwa pełne sezony (2007–09). 34-letni szkoleniowiec z każdym rokiem zbliżał się geograficznie i sportowo do Suwałk. Ostatecznie, w 2009 roku podpisał kontrakt ze Ślepskiem, z którym awansował do 1. Ligi oraz PlusLigi. Warto dodać, że w latach 2015–16 Skrzypkowski związał się jednoroczną umową z UKS Centrum Augustów, po czym wrócił do Suwałk.

 

W sezonie 2019/20 zadebiutował w PlusLidze, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły mu na rozwinięcie skrzydeł i pokazanie umiejętności, którymi cieszył suwalskich kibiców przez ostatnich dwanaście lat, m.in. w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Po przedwczesnym przerwaniu wymarzonego, debiutanckiego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej zdecydował się zakończyć zawodniczą karierę, po czym otrzymał propozycję objęcia nowej roli w zespole i dołączył tym samym do sztabu szkoleniowego Ślepska. Skrzypkowski funkcję asystenta trenera i kierownika drużyny łączy z zawodem nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach.

RM, Polsat Sport, slepsksuwalki.pl
Przejdź na Polsatsport.pl
ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Polska - Iran 3:0. Skrót meczu

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie