Złoty set rozstrzygnął! ZAKSA w półfinale Ligi Mistrzów

ZAKSA w półfinale Ligi Mistrzów 2021.

W rewanżowym spotkaniu ćwierćfinału Ligi Mistrzów Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przegrała z Cucine Lube Civitanova 0:3. Pierwszy mecz zakończył się zwycięstwem kędzierzynian 3:1, w tej sytuacji półfinalistę wyłonił złoty set. Wygrali go siatkarze ZAKSY, którzy zameldowali się w najlepszej czwórce LM!

Siatkarze ZAKSY z ogromnym animuszem rozpoczęli premierową partię. Szybko uzyskali kilka punktów przewagi (8:4, 11:8), ale goście zdołali odrobić straty (14:14). W końcówce siatkarze Lube przejęli inicjatywę i wygrali trzy akcje od stanu 22:22. Atak Osmany Juantoreny, punktowy blok i as serwisowy Kamila Rychlickiego przyniosły gościom decydujące punkty (22:25). Punktowa zagrywka była atutem Lube w tej części meczu (1–4).

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli przyjezdni (7:10), ale ZAKSA odzyskała inicjatywę po serii trzech punktowych bloków (12:10). Znów byliśmy świadkami zaciętej walki obu ekip, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Asy serwisowe Benjamina Toniuttiego (19:20) i Aleksandra Śliwki (22:21) dały ważne punkty ZAKSIE. W końcówce emocje sięgnęły zenitu. Jakub Kochanowski atakiem z krótkiej wywalczył piłkę setową (24:23), ale goście doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrali siatkarze Lube, a seta zakończył asem serwisowym Robertlandy Simon (24:26).

Początek trzeciego seta to mocne uderzenie ZAKSY (4:0). Rywale jednak błyskawicznie odrobili straty (5:5), a później odskoczyli po serii czterech wygranych akcji (9:13). Ekipa Lube utrzymywała przewagę, a gospodarze nie pomagali sobie, popełniając błędy. Po kolejnej punktowej zagrywce Simona było 13:18. Wydawało się, że przyjezdni spokojnie wygrają tę partię, ale ZAKSA zerwała się do walki. Pomogły asy Kamila Semeniuka (17:19) i Krzysztofa Rejno (19:20), a atak Aleksandra Śliwki po bloku przyniósł wyrównanie. Efektowny atak Semeniuka po skosie przyniósł ZAKSIE piłkę setową (24:23). Lube doprowadziło jednak do rywalizacji na przewagi. Goście rozstrzygnęli ją na swoją korzyść, wieńcząc seta dwoma punktowymi blokami (24:26).

Półfinalistę Ligi Mistrzów miał więc wyłonić złoty set. Przy zmianie stron minimalną przewagę mieli siatkarze Lube (7:8), ale tuż po niej technicznym atakiem popisał się Łukasz Kaczmarek. Obie ekipy grały punkt za punkt. Po asie serwisowym Kochanowskiego ZAKSA miała w górze piłkę na rozstrzygnięcie tej rywalizacji (14:13), znów jednak seta rozstrzygnęła gra na przewagi. Tym razem górą byli w niej kędzierzynianie (16:14). Atak ze środka w wykonaniu Rejno i as serwisowy Kaczmarka przyniosły ZAKSIE punkty na wagę awansu do czołowej czwórki Ligi Mistrzów!

Najwięcej punktów: Łukasz Kaczmarek (15), Kamil Semeniuk (15), Jakub Kochanowski (14), Aleksander Śliwka (12) – ZAKSA; Osmany Juantorena (15), Kamil Rychlicki (14), Joandry Leal (14) – Lube. MVP: Benjamin Toniutti.

Przeciwnikiem siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla w półfinale będzie zwycięzca rywalizacji między PGE Skrą Bełchatów a Zenitem Kazań. W pierwszym spotkaniu drużyna z Rosji wygrała na wyjeździe 3:1, drugi mecz zostanie rozegrany w czwartek w Kazaniu.

ZAKSA: David Smith, Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Krzysztof Rejno. Trener: Nikola Grbić.
Lube: Simone Anzani, Luciano De Cecco, Osmany Juantorena, Robertlandy Simon, Kamil Rychlicki, Joandry Leal – Fabio Balaso (libero) oraz Jiri Kovar, Andrea Marchisio. Trener: Gianlorenzo Blengini.

Pierwszy mecz – 3:1 dla ZAKSY. Awans: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Wyniki, terminarz i plan transmisji meczów rewanżowych ćwierćfinałów LM siatkarzy:

2021-03-02: Sir Sicoma Monini Perugia – Leo Shoes Modena 3:0 (25:23, 25:18, 25:21); złoty set – 15:5.
2021-03-03: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Cucine Lube Civitanova 0:3 (22:25, 24:26, 24:26); złoty set – 16:14.
2021-03-03: Zenit Kazań – PGE Skra Bełchatów (czwartek, godzina 16.00; transmisja – Polsat Sport)
2021-03-04: Itas Trentino – Berlin Recycling Volleys (czwartek, godzina 19.00; premiera – Polsat Sport Extra godzina 23.30).