Koronawirus: Nowe obostrzenia od 20 marca. Regulacje dotyczące sportu

Inne
Koronawirus: Nowe obostrzenia od 20 marca. Regulacje dotyczące sportu
fot. PAP
Od 20 marca do 9 kwietnia będą obowiązywać nowe regulacje w sporcie.

Od soboty do 9 kwietnia będą obowiązywać nowe regulacje w sporcie. Na podstawie opublikowanego w piątek rozporządzenia Rady Ministrów obiekty sportowe mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Rozporządzenie, wprowadzone w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wymienia następujące obiekty, które wstrzymują działalność: aquaparki, baseny, siłownie, kluby i centra fitness (z wyłączeniem tych, przeznaczonych dla pacjentów lub członków kadry narodowej polskich związków sportowych), stoki narciarskie i inne obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

 

Obostrzenia obowiązują na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Rozporządzenie dopuszcza możliwość organizacji współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych jedynie: dla sportu zawodowego, zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, członków kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej oraz dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

 

Warunkiem udziału we współzawodnictwie jest brak publiczności oraz zachowanie odpowiednich zasad sanitarnych, takich jak: dezynfekcja szatni, węzłów sanitarnych, urządzeń i sprzętu sportowego, dostępność środków do dezynfekcji rąk, zapewnienie 15-minutowych odstępów między wchodzącymi i wychodzącymi, itd.

 

Uczestnicy współzawodnictwa, zajęć i wydarzeń sportowych nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki, podobnie jak sędziowie i trenerzy.

 

Możliwe jest indywidualne uprawianie sportu poza obiektami sportowymi z zastrzeżeniem przestrzegania obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki w miejscach objętych tym obowiązkiem, zachowania odległości miedzy osobami poruszającymi się pieszo oraz liczby uczestników znajdujących się w tym samym miejscu.

 

Z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski wyłączeni są: zawodnicy, szkoleniowcy, lekarze, fizjoterapeuci lub sędziowie będący uczestnikami międzynarodowych zawodów sportowych organizowanych w Polsce, a także akredytowani na te wydarzenia dziennikarze. Osoby te muszą przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokument potwierdzający fakt odbywania się zawodów oraz charakter uczestnictwa, wystawiony przez organizatora zawodów lub dany polski związek sportowy.

 

Kwarantanny nie muszą odbywać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych, członkowie sztabu szkoleniowego, lekarze, fizjoterapeuci i sędziowie sportowi, powracający do Polski ze zgrupowań zagranicznych lub z zawodów międzynarodowych.

 

Z usług hotelarskich mogą korzystać: zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego w czasie zgrupowań lub współzawodnictwa sportowego, a także sędziowie sportowi podczas zawodów oraz osoby przeprowadzające kontrolę antydopingową.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie