Katarzyna Niewiadoma druga w kolarskim klasyku Dwars Door Vlaanderen

Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła drugie miejsce w kolarskim klasyku Dwars Door Vlaanderen. Wyprzedziła ją tylko utytułowana Holenderka Annemiek van Vleuten (Movistar). Wyścig mężczyzn wygrał jej rodak Dylan van Baarle (Ineos Grenadiers).

Na finiszu w belgijskim Waregem Niewiadoma przegrała pojedynek sprinterski z byłą mistrzynią świata, ale i tak odniosła największy sukces w tym sezonie. Na podium tej imprezy stanęła po raz pierwszy.

Trzecie miejsce, ze stratą 19 sekund, zajęła koleżanka klubowa Niewiadomej Amerykanka Alexis Ryan, która przyjechała na czele kilkunastoosowej grupy pościgowej.

Wyścig mężczyzn, zaliczany do cyklu World Tour, wygrał po samotnej akcji van Baarle, osiągając na mecie 26 sekund przewagi nad łączącymi się w jedno grupami. Drugie miejsce zajął broniący się przed pościgiem Francuz Christophe Laporte (Cofidis), a trzeci był Belg Tim Merlier (Alpecin-Fenix).

Van Baarle uciekał przez 50 km i nie miał większej przewagi niż 40 sekund, ale nie dał się doścignąć.

"To najpiękniejsze zwycięstwo w mojej karierze, po wielu honorowych lokatach w klasykach flandryjskich" - powiedział van Baarle. Holender zajmował m.in. czwarte i ósme miejsce w Dookoła Flandrii w 2017 i 2020 roku. Uważani za faworytów jego rodak Mathieu van der Poel i Francuz Julian Alaphilippe nie odegrali większej roli.

Michał Gołaś (Ineos Grenadiers) i Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) stracili do zwycięzcy ponad osiem minut.

Dwars Door Vlaanderen był ostatnim sprawdzianem przed najważniejszym z klasyków belgijskich - Dookoła Flandrii, który odbędzie się w Niedzielę Wielkanocną.